Hej,

Vi har ett äldre förråd, ca 7 kvm, som bygdes för lite fiskeredskap för ca 100 år sedan. Golv som i princip ligger direkt på sand med några större stenar i hörnen och lite här och där under väggarna. Från markytan till undersidan av golvbrädorna är det ca 20 cm. Vi har ingen el i förrådet och kommer inte att ha det uppvärmt.

Vi använder förrådet bland annat till att förvara gräsklippare, lite färg och lite annat som är bra att ha som husägare. Nu skulle vi vilja frostsäkra förrådet. Väggarna har vi relativt bra koll på men är lite mer osäkra på golvet. På grund av det strandnära läget finns det antydningar till fukt men ingen mögel. Ska vi röra golvet överhuvudtaget eller riskerar vi att skapa problem? Det vi funderar på är att gräva ur ca 1 dm, lägga i fiberduk och skjuta in markplattor under golvreglarna. Ger det någon effekt att sedan fästa ex hönsnät mellan golvreglarna, lägga på skivor av frigolit och sedan på med golvspån? Eller ska vi använda oss av en annan konstruktion?

Förrådet är som ni troligen förstår inte konstruerad efter några vedertagna principer utan skapad med det som fanns till hands. Kan ni hjälpa mig så att förrådet klarar sig i 100 år till?

Tack på förhand/E
 
Vad vill du uppnå? Det går nog att isolera förrådet så att det håller i 100 år till, men tyvärr går det inte att frostsäkra det utan att ha någon uppvärmning. Isoleringen fyller ingen funktion om förrådet inte är uppvärmt. Skall det inte vara uppvärmt är den säkraste konstruktionen att inte ha det isolerat.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.