10 041 läst ·
21 svar
10k läst
21 svar
Hyra släp från mack till be-uppkörning
ullet
Hobbyelektriker
· Västerbotten
· 577 inlägg
ullet
Hobbyelektriker
- Västerbotten
- 577 inlägg
Ja, fast inte med samma bil som jag gjorde uppkörningen med. Fast det var ju länge sen, fanns inte B96 då.S Stefan1972 skrev:
Över lag, TS har ju rätt att köra det som går under B96-regeln, så om TS hittar en kombination som är godkänd att köra med B96 och som är ok för uppkörning till BE skulle jag inte tveka att köra dit det själv o göra uppkörningen. TS egen bil med den lånade 1500 kg-släpen verkar ju vara en sån kombo.
En kompis ska köra upp med han har bara b kort. Kan han lasta upp en kärra och köra med någon av mina personbilar om tex jag kör dit släpet åt honom? Eller behöver han en dragbil som tar mycket och stor kärra? Vore fint om han med kunde använda "vanlig" personbil någon av de jag nämnt och kärran
Redigerat:
Om man ska köra upp med 3500kg kärra vad har ni för tips på last? Behöver komma upp i ca 1400kg
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Vad göra med golv som släppt/sjunkit från väggfot?
Golv -
Hur vet jag om det ärRödalg eller salt utsläpp från putsen.
Fasad -
Isolera släpvagn/trailer underifrån
Isolering -
Väggen i vår 3-Kammarbrunn har släppt. (Uponor från 2008)
Fritidshus -
Hur åtgärdar man pappremsa som släppt och bulat från gipset?
Byggmaterial & Byggteknik

