Vårt nybyggda hus står klart i slutet av mars. Vi skall vara utflyttade från vårt nuvarande hus i början på februari. Vi har korttidshyrt en lägenhet på andra våningen.

Vet ni om man kan hyra en container och ställa den på tomten och fylla den med möbler? Det skulle vara skönt att slippa flytta allt två gånger.

Vad tror ni? Någon som gjort detta?
 
när jag flyttade från förra huset till nuvarande så ordnade min snälla granne som var lastbilsåkare en "container" som stod på stödben. jag hade den ca en vecka att lasta i o sen körde han den till nya huset 6 mil bort där den stog ca en vecka. för detta tog han 700:- :) har ingen aning om vad det kostar att hyra men kolla med någon åkare. nackdelen med att den stod på stödben jämfört med växelflak som ställs på backen är att det är högt upp till flakbotten. fördelen är att den inte lutar som ett växelflak som dras upp på bilen. klart att rekommendera jämfört med att köra med personbil o släp.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.