Vi köpte ny kyl och frys. Vi hade ett Sidebyside innan som bara kantrats av småproblem. Det var inte mer än 3år. Men jag är allergiskt mot problem så vi bytte ut det. Vi behövde även större plats,i frysen.


Vi köpte Husqvarnas skåpmodell med vatten/kolsyrat i kyl och is i frysen.

Det är led belysning i vatten respektive ismaskinen. Jag har irriterat på att dem lyser olika färg. Har kontaktat Electrolux service. Där fick jag rådet att släcka belysningen så den inte lyser konstant då syns det inte:thumbup:

Man kan ställa dem så dem endast tänds när man tar vatten eller is.

Men nu tycker jag att det är snyggt att dem lyser hela tiden.

Dessa skåp kostar ca: 30000kr tillsammans. Kan man inte kräva att lamporna ska vara i samma färg. Jag stör mig oerhört på det, visst jag är petig.


Vad tycker ni ? Är det acceptabelt.
 
  • image.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
P
Det har alltid varit så sedan is och vatten-skåpen kom. Electrolux varken kan eller vill åtgärda detta.
Släng ut skiten innan du upptäcker alla andra fel och brister...
 
Göran.W
Dom skåpen har kantade med massor med problem.
Det är så illa att service inte fått rätt på skåp som bara är några få år så dom fått skrotas innan dom ens varit 5 år
 
Vilken rysare. Stör mig oerhört på bilden ovan. Varför har de inte samma lampor?
 
De där skåpen är riktiga sorgebarn...
 
Göran.W
Jag trodde aldrig jag skulle säga det men tom en Samsung side by side har mindre problem än dom skåpen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.