Hejsan!
Första inlägget här så vi får se hur bra det går… 🙃

Sambon gav mig ett projekt att ta fram gamla murstocken (som inte eldas i och har inte gjort det på minst 20 år).

Sagt och gjort tog ner den gamla putsen med hammare, mejsel och stålborste, dammade som attans!

Men! När jag borstat och baddat teglet för att få bort dammet så ser man tydliga gula fläckar på flertalet tegelstenar. Testade att skrapa lite med kniven och det är rött bakom, även på de helgula stenarna.

Exponerad tegelvägg med gula fläckar, omgiven av en stege och dörrkarm. Teglet är rengjort men fläckarna kvar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Efter lite lusläsning på internet så verkar det vara någon kalkavlagring från putsen, kan det stämma?

Frågan är då om någon annan varit med om detta och ifall det finns ett enklare sätt att få bort fläckarna än att skrapa för hand?
Hur gjorde ni?
Är tveksam till om stålborste på maskin får bort allt utan att ta bort för mycket material mellan stenarna, men tänkte iallafall testa det imorgon när barnen är vakna 😁

Tänkte förövrigt behandla murstocken sen när allt ser snyggt ut så det inte dammar så värst, tips på produkt?
Vill gärna behålla så mycket färg i teglet som möjligt 😊

Mvh
Niklas
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.