Hej!

Undrar om det finns någon lag eller praxis för hur sent en faktura kan skickas från en leverantör efter avslutat arbete?

I det aktuella fallet handlar det om en faktura som skickats 8 månader efter avslutat arbete och personen ifråga trodde att allt det ekonomiska var avklarat.

Spelar det ngn roll om arbetet har blivit delfakturerat eller är det samma regler som gäller oavsett hur betalningen är upplagd?

Tack på förhand!
 
  • Gilla
Fredandel
  • Laddar…
Jag tror inte det finns någon sån praxis med tidsgräns för faktura. Är arbetet utfört ska väl leverantören ha betalt ?
 
Är det privatperson så har jag ett svagt minne av att det är ett år.

Är det firma är det mer.
 
privat 3 år
företag 10 år...
men ex vattenfall avskriver allt som är äldre än 12 månader om dom missat att fakturera (tack för det!)
 
Har man fått en slutfaktura, så är det såvitt jag vet en annan sak. Då kan leverantören inte komma med tillägg för saker man glömt fakturera i efterhand.
 
Även om "slutfakturering" skett men det av glömska återstår del av kontraktssumman eller tilläggsbeställning att fakturera kan entreprenören kräva betalning av konsument inom tre år från det arbetet avslutades.
Det är endast i det fall det finns en uttrycklig, helst skriftlig, överenskommelse att slutbetalning skett och att samtliga ekonomiska mellanhavanden mellan parterna är slutligt reglerade som denna rätt försvinner.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.