Har sprickor mellan tak och vägg och även på väggen i badrummet (innan kaklet börjar). Och en del färg har även lossnat vid ventilationen. Hur lagar jag detta bäst? Våtrumsspackel? Någon fog?
(Bor i lägenhet och har fått ok från styrelsen att fixa)
(Bor i lägenhet och har fått ok från styrelsen att fixa)
Ja, badrummet renoverades runt 2002-2003. Det är självdrag (samt ett fönster i badrummet som jag brukar vädra ut med).Jonatan79 skrev:
Jag vet inte vad det är, men jag tror det är puts. Det är kakel upp till ca en halv meter till taket där den målade väggen börjar.
Ok. i tak/väggvinklar kan du sätta tex våtrumssilikon eller fog som tål lite fukt. Mitt på väggen kanske testa med lite våtrumsspackel, men är rädd för att du måste måla om hela den väggen utan att reparationen skall synas. Är det något drag i ventilen i väggen förresten ?
Jonatan79 skrev:
Tack! Jag tänkte ändå passa på att måla om så det gör inget.
Det är lite drag men tyvärr inte tillräckligt..
Klicka här för att svara