10 304 läst ·
19 svar
10k läst
19 svar
Hur kopplar jag en lampa om L och N inte har nån färg?
Jord till jord är det enda viktiga.
Hur dom två andra hamnar spelar ingen roll.
Hur dom två andra hamnar spelar ingen roll.
Strömmen går i koppartrådarna. Vilken kulör plasten utanpå har spelar ingen som helst roll.A AndreasMartinsson skrev:
kopla inte om du inte vet vilket som är jord de båda andra spelar ingen roll vilken som är vilken. om det inte likström somA AndreasMartinsson skrev:
i bilen och är led där betyder något.
Som flera andra sagt: spelar ingen roll iom att kontakten i väggen iaf kan vändas hur som helst. Nu tänker jag bli lite besserwisser och berätta att just detta är en säkerhetsmässig försämring jmf med de feta (och rätt fula) jordade kontakterna i Storbritannien där kontakten bara kan sättas på ett sätt. Och så har de plats för en lokal säkring i kontakten vilket faktiskt inte är så himla dumt....A AndreasMartinsson skrev:
Precis. Eftersom uttagen kan matas från två håll behövs separata säkringar i uttagen eller stickpropparna. I Sverige tillför en säkring i stickproppen ingenting.E etompau skrev:
Stämmer och den centrala säkringen är stor. Men dom hänger ju avloppsrören på utsidan också så.E etompau skrev:
Lite roll spelar det nog roll endå om det är typ E27 sockel. Då vill man helst ha fasledaren i botten så den bryts när man skruvar ur lampan. Annars är ju hela gängan spänningsförande till man fått ur lampan helt. Lampkontakter går förövrigt bara att sätta i på ett sätt..
men om den sitter på en stickkontakt som vänds då.J Joddlamesiv skrev:


