8 710 läst ·
21 svar
9k läst
21 svar
Hur kontrollera att borrdjupet verkligen blev 200 meter?
Medlem
· Blekinge
· 12 269 inlägg
Fysiken säger att energitillströmningen till borrhålet är i första hand proportionellt mot borrlängden, i andra hand beroende på bergarten runtom och dess värmeledning , i tredje hand på temperaturskillnaden mellan omgivande berg och borrhålet. Flödeet gör bara att man kan transportera bort värmen också. Viktigt men inte avgörande.
I ett borrhål där man har god genomströmning är temperaturen på inkommande brine lika sommar som vinter och det är en stor fördel. Oftast är genomströmningen relativt liten men bor man tex i ett område där marken under en längre sträcka faller undan kommer grundvattnet även att strömma förbi hålet för även grundvattnet rinner från högre till lägre.
Den enda gång som grundvatten kan ta med sig värme är om man av någon anledning försöker "ladda" borrhålet vilket man ytterst sällan gör.
Den enda gång som grundvatten kan ta med sig värme är om man av någon anledning försöker "ladda" borrhålet vilket man ytterst sällan gör.
Det är ju rätt att fler faktorer än djupet är avgörande för hålets funktion, men det är egentligen ointressant. Man ska förstås kunna verifiera att man får den tjänst man beställt även om det inte är en garanti för att hålet funkar perfekt.
Klicka här för att svara