Jag funderar lite på hur man ska lösa badrumsbelysningen på ett smart sätt. Vet inte riktigt vad jag vill med ska försöka konkretisera mina funderingar lite.
Vi önskar dimbara downlights i badrummet. Jag siktar på lågvolts-led som då följdaktligen bör drivas av t.ex. en Jolly Pro eller liknande och dimmas med återfjädrande strömställare.
Samtidigt kommer vi (förmodligen) ha någon form av badrumsspegel med inbyggd belysning, och de spegel-lösningar man köper i dag drivs väl oftast med 230 (?)

Man vill väl sällan dimma själva spegelbelysningen egentligen eller? Hur kombinerar man detta på ett smart sätt med brytarna? Någon som har liknande installation och hur har ni löst det hos er?
 
Byt ut armaturerna i spegelbelysningen till samma typ (konstantström t.ex.) som ska sitta i taket och då kan du synka flera Jolly-conv. på samma tändning. Har själv gjort så och det funkar bra.
 
Jag har två dubbeltrapp där ena knappen är push-dim till led-spottar och andra vanlig trapp till spegelbelysningen.
 
Vill man dimmra spegeln? Eller ett badrum överhuvud taget? Ska där inte vara ljust? Undantag är kanske om man har badkar men annars?
 
Jag har själv en dubbelram med en kronbrytare och en vriddimmer i. Den ena av kronbrytarens knappar slår på och av led spottarna (9st) den andra slår på och av spegelbelysningen, vriddimmern styr man divnivån på led spottarna med. Man kan även slå på och av led spottarna med vriddimmern, men jag har utbildad familjen att inte göra det. Gillar det snabbare sättet att slå på lamporna med bara en brytare.

Anledningen till vriddimmer istället för push är att det är enklare och går snabbare att manövrera.
 
  • Gilla
blue.b
  • Laddar…
De beror på hur mycket du ska dimmra i huset. Ändrar ni styrkan hela tiden? För en dosdimmer med minne (tryckknapp) tar ju inte längre tid än en brytare?
 
Ramnemark skrev:
De beror på hur mycket du ska dimmra i huset. Ändrar ni styrkan hela tiden? För en dosdimmer med minne (tryckknapp) tar ju inte längre tid än en brytare?
Nej, det beror faktiskt inte på det alls. För varje gång man ska dimmra så är det snabbare med vriddimmer lösningen, alla andra gånger så är det lika.
 
Ja de var lite de jag var ute efter, men hur mycket och ofta ska du dimmra i badrummet? Skruvar du upp och ner varje dag så är de klart snabbare med en vrid-dimmer.
 
Jag har en vanlig strömbrytare till spegelbelysningen och en vriddimmer till spottarna i taket.
fantastiskt skönt att kunna dimra ner helt när man går på muggen mitt i natten! :) Eller om man ligger i badet!
 
Om man ligger i badet köper jag men annars vill man ha ljust ;). Man får inte missa toaletten ;)
 
Vi är alla olika men jag använder dimmern på toan hela tiden. När jag duschar mm på morgonen vill jag ha det ljust så jag ser vad jag gör och kanske till och med vaknar. När jag stapplar in där vid tretiden på morgonen för att göra det jag borde gjort innan jag la mig, vill jag ha det så mörkt det går för att inte vakna till i onödan. Ligger jag i badkaret och läser, kanske någonstans mitt emellan. När det är dags för storstädning så kan det inte bli för ljust.

Kort sagt, dimmern används hela tiden och på toan föredrar jag en traditionell vriddimmer. Dosdimrarna är för "krångliga" för att passa på toan enligt min uppfattning. Men som sagt, alla är vi olika.
 
Tack för alla svar!
Jag hade nog snöat in mig på att man var tvungen att använda återfjädrande tryckknapp, men när jag läste på lite igen så såg jag ju att det funkar med potentiometer också, det ökar ju möjligheterna.

snaggletooth skrev:
Byt ut armaturerna i spegelbelysningen till samma typ (konstantström t.ex.) som ska sitta i taket och då kan du synka flera Jolly-conv. på samma tändning. Har själv gjort så och det funkar bra.
Var hade du för armatur innan, går det att få till enkelt så att det blir snyggt ?
 
bjolo360 skrev:
Var hade du för armatur innan, går det att få till enkelt så att det blir snyggt ?
Det var infällda 10W möbelspottar, finns ganska mycket LED att välja på som ersättare där.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.