83 244 läst ·
793 svar
83k läst
793 svar
Hur fattiga blir medelklassen av höga elräkningar?
Nu var det ju du som tog på dig rollen att anmärka på en uppenbar felskrivning. Men visst du hjälpte säkert alla som trodde att han menade att en villa förbrukar 200 000 000 kWh på ett årA AkutLumbago skrev:
/Krille
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 17 923 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 17 923 inlägg
Om lite drygt 2 veckor kommer högkostnadsskyddet vara på plats enligt vallöfte, och rimligen måste det finnas lite tid att implementera det, så vi kommer nog få se hur det utformas de närmsta dagarna. 
Två veckor! Då får Svenska Kraftnät rappa på om de vill tillgodose någras krav på elstöd i denna tråd:
*Inkomstbaserat
*Belåningsgrad
*Byggår
*Årtal huset införskaffades
*Boyta
*Antal personer i hushållet
*Förbud att värma spabad
*Krav att ej värma outnyttjade rum
*Kvitton på utförda energisparande åtgärder
*Besparing på x procent av förbrukning
*Antal hobbyprylar, tex. segelbåt mm.
*Antal utlandsresor
Det kan vara så att jag är aningens ironisk....
*Inkomstbaserat
*Belåningsgrad
*Byggår
*Årtal huset införskaffades
*Boyta
*Antal personer i hushållet
*Förbud att värma spabad
*Krav att ej värma outnyttjade rum
*Kvitton på utförda energisparande åtgärder
*Besparing på x procent av förbrukning
*Antal hobbyprylar, tex. segelbåt mm.
*Antal utlandsresor
Det kan vara så att jag är aningens ironisk....
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 17 923 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 17 923 inlägg
”Om vi vinner valet och Sverige får en ny regering, så kommer vi se till att högkostnadsskyddet för hushåll och företag mot de extrema elpriserna, finns på plats den 1 november. Hushållens ekonomi ska räddas i god tid före jul. Det är ett gemensamt vallöfte.”B BSOD skrev:
Inte kan det väl efter ett sådant uttalande komma först efter att SVK levererat en rapport 15/11?
Man kommer att se till att det finns på plats 1 november, det litar jag helt på.
Jag kan inte säga säkert heller. Såg bara en flash att någon (kanske S ? ) ville att de skulle skynda på. Och moderaten ansåg det inte viktigt när det blir klart och att de skulle gälla från augusti, när sen kompensationen kom var inte relevant.B BSOD skrev:
Så den kan komma i februari enligt den gubben. Ska se om jag kan hitta det.
Den togs bort med Alliansen 2000 någonstans! Innan vad det reglerat genom normgivande hyror där de allmännyttiga bolagen skulle sätta hyrestak i respektive område! Med Alliansen fick de allmännyttiga direktiv att de skulle bli vintgivande alltså höjde de hyrorna och så var det slut på den fattiges boendealternativ. De som är låginkomsttagare ensamstående över 29 år och utan barn är inte berättigade bostadsbidrag/ bostadstillägg. Frågan är var de ska bo? Alla hsr inte råd med en hyra över 7000 kr/ månadLill72 skrev:
Vi har fortfarande hyresavtalsreglering i Sverige (bruksvärdeshyra) och hyran får ej sättas fritt. Men nu är det helt off-topic då tråden handlar om höga elräkningar.L Lakritsianen skrev:Den togs bort med Alliansen 2000 någonstans! Innan vad det reglerat genom normgivande hyror där de allmännyttiga bolagen skulle sätta hyrestak i respektive område! Med Alliansen fick de allmännyttiga direktiv att de skulle bli vintgivande alltså höjde de hyrorna och så var det slut på den fattiges boendealternativ. De som är låginkomsttagare ensamstående över 29 år och utan barn är inte berättigade bostadsbidrag/ bostadstillägg. Frågan är var de ska bo? Alla hsr inte råd med en hyra över 7000 kr/ månad
Varför stämmer inget som du skriver? Vi har inte marknadshyror. Den förhandlas ju.L Lakritsianen skrev:Den togs bort med Alliansen 2000 någonstans! Innan vad det reglerat genom normgivande hyror där de allmännyttiga bolagen skulle sätta hyrestak i respektive område! Med Alliansen fick de allmännyttiga direktiv att de skulle bli vintgivande alltså höjde de hyrorna och så var det slut på den fattiges boendealternativ. De som är låginkomsttagare ensamstående över 29 år och utan barn är inte berättigade bostadsbidrag/ bostadstillägg. Frågan är var de ska bo? Alla hsr inte råd med en hyra över 7000 kr/ månad
En källa av alla hundratal som dök upp.
Nej till marknadshyror - Hyresgästföreningen (hyresgastforeningen.se)
Förväxlar du hyresrätter mot privat hyra av bostad/villa ?
Ja fastighetsägarna till hyresrätter tror inte att de kommer att få tillbaka pengar från elbolag pga "överpriser" de har helt sonika höjt hyrorna. Alltså alla är drabbade av de höjda elpriserna. Tror du är väldigt insnöade på endast din egna ekonomiska livssituation.G guggen skrev:Va har hyresregleringen med elpriser att göra?
Bolaget jag pratar om är ditt och mitt bolag, svenska kraftnät, de har gjort övervinster om ca 90 miljarder, det är dessa pengar som skall betalas tillbaka till medborgarna/konsumenterna/aktieägarna, dvs vi alla. Jag tror du verkligen behöver läsa på lite och förstå att detta har noll att göra med våra vanliga bidrag och vår välfärd.