Vi har en trappa från vår altan ner till stranden. Denna blir varje höst hårt utsatt av havets stormar. Trappan vi har haft har varit stor o tung och vilat på stenplattor på sand/småsten.
Varje höst vid höststormarna har lite sand/småsten under trappan följt med havet och trappan har sakta men säkert bäde åkt ut från väggen och sjunkit ner i sanden. Nu är det hög tid att göra ny trappa. För att göra ett bättre arbete än de tidigare ägarna, hur skulle man få trappan att sitta fast bättre. Det är som sagt sand under trappen och havet är nära, så vid höststormarna blir de nedersta trappstegen vattentäckta.
 
  • Trätrappa från altan ner till stranden, delvis sönder och täckt av sand och tång efter stormar, visar behov av stabilare konstruktion.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Gjut plintar så undviker du problemen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.