Hallå, vi ska äntligen få upp trappan till entrén med räcke runt vilplanet, se bild.

Stolpen till räcket som hamnar i ytterhörnet ovanpå vilplanet, ska alltså stå på betongen och jag undrar hur man bäst fäster denna. Den kan inte skruvas in i vagnstycket då nya permanenta trappan inte ska ha samma bredd som vilplanet, utan vara 0,5 meter "smalare".

Jag ser två alternativ, men andra förslag är välkomna :)

1) Ett alternativ är ju att jacka ur stolpen så den kan gå ner 20 cm på putsade väggen, och så skruvar man in den från sidan. Naturligtvis med syllpapp mellan stolpe och betonggolv/lecavägg.

2) En annan variant är att skruva ett vinkeljärn som kan döljas hyfsat under stolpen genom att man skruvar in den i betonggolvet, och sen står stolpen på den i betongen inskruvade sidan (och så skruvar man den stående sidan av vinkeljärnet in i stolpen förstås).

Nackdel med alt.1 är ju att det blir ganska utsatt för fukt, trots pappen (vilplanet har dessutom fall utåt, så det rinner absolut vatten där).

Nackdel med alt. 2 är att det inte lär bli lika stabilt som att jacka in stolpen och fästa med rejäla skruv från sidan.

Alla tips emottages!!!

vilplan_entre.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


/A
 
Just det, en annan variant är förstås att borra hål i betonggolvet och med epoxylim (typ Biltemas ankarmassa) fästa en stolpsko som gör att stolpen står nån centimeter över golvet och mer fri från fukt.

stolpsko.jpg

Borde vara stabilare än vinkeljärn, och förstås fuktsäkrare än att jacka urt stolpen och skruva den mot betonghörnet.

Enda nackdelen kanske att man borrar ett djupt hål i betongen, får man in vatten kan det rinna ner till lecaväggen frostspränga kanske... Men borde vara lungt med lim och liten hålkäl runtom den galvade pinnen i betongen.

Vad tror panelen? :)
 
Ingen som har någon åsikt? Var inställd på att borra 20 mm hål och fästa med ankarmassa men blir lite bekymrad över kantavstånden/sprickrisk...
 
L
Det räcker med några små hål, som du sätter plugg i. Sedan ett vinkeljärn. Du behöver inte något järn med pinne. Det räcker med en vanlig vinkel.
 
Även denna stolpsko finns juh:

87d128e7f19991b671614da273e91b2d.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Men stolparna är tjockare, inga standardmått. Nåväl, använde två vinkeljärn istället, rejält stabilt blev det! Och bättre lösning map momentkrafterna jämfört med en enda pinne på stolpsko. Sen var det inte kul att typ alla hål träffade armeringen, men vi löste det med kortare skruv, grönplugg, sättlim och ibland längre betongskruv när djupet medgav det.
 
  • Gilla
MrMyrängen
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.