Hur får man loss serviceluckan efter att man har lossat spolnongsknappen? Behöver nämligen stänga av vattnet för att kunna byta vattenventilen till tvättmaskinen.
 
  • Vitt kakelvägg med spolknapp monterad ovanför en toalettsits, visar tjänstefack för vattenavstängning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Vägg av vita kakelplattor i badrum med spolningsknapp synlig, relaterad till service av vattenventil för tvättmaskin.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Semiproffset Semiproffset skrev:
Det ser ut som att den är limmad med mjukfog, den lär du få skära bort först. Köp ett par billiga sugklockor/vacuumlyftare ex dessa nedan från Biltema så du får ordentligt tag och kan dra lite utan att spräcka kanter på kakel etc.

[länk]
Tack för svar! Var tydligen enklare än jag trodde. Finns skruvar under listen som man kan lossa och då får man ut luckan :)
 
  • Gilla
Semiproffset
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.