Jag har problem med att jag har dåligt flöde/ värme till radiatorer på övervåning, medan golvvärmen har lite för hög temperatur. Vilken ratt skall jag jystera , är det den svarta som sitter mellan den vita termostaten o pumpen.
Någon som har en idé. Cirkulationspump från Grundfos installerad i ett värmesystem, omgiven av rör och ventiler. En digital display visar status och pumpen är ansluten till ett eluttag.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Vad har du för system? Svårt att svara på vad du skall göra om vi inte får "hela bilden".
 
På bilden är det golvvärmeshunten.

Den vita MMA-termostaten är en maxtermostat för golvvärmen, den ska i sämsta fall strypa flödet när det är som kallast ute, normalt ska den inte strypa flödet.

För att justera in golvvärmeshunten så är det röda vredet (höger om maxtermostaten) och/eller svarta vredet (precis över maxtermostaten) som ska justeras.

Det som behövs är att strypa flödet av varmt vatten in i golvvärmeshunten, på så sätt blir golvvärmen svalare och förhoppningsvis blir radiatorerna lite varmare.

Ska se om jag hittar manualen.

Edit:
Ser typ ut som följande;
Golvvärmeshunt med vit MMA-termostat, svart och rött justeringsvred, och en tryckmätare ovanför.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Edit2:
Här är en manual, kanske inte rätt tillverkare,
https://floore.se/wp-content/uploads/41305-InstallationsanvisningFS175.pdf

Edit3:
Troligen är det följande,
https://www.uponor.com/sv-se/vvs/s/uponor-fluvia-t-pumpgroup-push-23-b-w-1078304
Installationsanvisningen,
https://brandportal.uponor.com/m/5f...ia-T-pumpgroup-Push-23-B-W-INT-1095390-v2.pdf
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.