Hej!

Tog bort en rejäl gammal garderob med spegelskjutdörrar från en korridor hemma och upptäckte att parketten under ser ut som på bilden. Garderoben har inte haft stommar/golv, utan parketten har varit bar, men det verkar vara någon sorts beläggning på? Kanske ditpenslat som golvskydd? (Det bör inte bara vara ingrodd smuts haha, för det är ett jämnt lager och sitter som berget.)

Är det någon som har en aning om vad det kan vara för beläggning och hur man tar bort den på kemisk väg, eller är det bara slipning som gäller? Tack på förhand! 😊
 
  • Parkettgolv med ojämn beläggning där en garderob har stått, synligt mönster på golvet och en dammskrapa i bild.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gammal parkett med mörk beläggning där en garderob tidigare stått, synligt i jämförd kontrast med annan ljusare parkett.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det är golvet utanför garderoben som blekts av solljus under många år. "Originalnyansen" finns kvar under garderoben.
Att slipa hela golvet jämnar ut nyansskillnaderna.
 
B Bothnia skrev:
Det är golvet utanför garderoben som blekts av solljus under många år. "Originalnyansen" finns kvar under garderoben.
Att slipa hela golvet jämnar ut nyansskillnaderna.
När jag nu inspekterar närmare själv och inte bara lyssnar på svärfar (💗), lutar jag åt att du har rätt. Kan nog faktiskt vara så att de slipat golvet utanför och helt enkelt valt annan nyans då. Typiskt, det är tröskelfritt sammanhängande parkettgolv i nästan alla rum på nedervåningen, så hade verkligen hoppats på en enklare lösning 😅. Tack för hjälpen!
 
Redigerat:
  • Gilla
Bothnia
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.