Hej, första tråden här.
Jag har en Svedbergs Navona (ser väldigt så ut på bilder, det är inte jag som monterat dit den), som läcker lite. "dropp..dropp...dropp".
Per Svedbergs hemsida står där att man kan prova att kalka av och göra rent den insatsen som sitter där i... Så sagt o gjort kollar jag på youtube hur man får loss den här insatsen (Svedbergs har faktiskt en monteringsfilm...) och jag får loss själva spaken utan problem, men den där täckbrickan, den sitter som berget, jag försökte med gummihandske och få grepp om den (vilket jag fick) men den sitter.
ChatGPT gav mig tips så som värme+kyla, samt jobba med ättiksprit, men ett par timmar senare så sitter den fortfarande fast.
Jag har provat knacka lite för att lösa upp nån sorts kalk.
Den ska ju inte bytas ut, så jag kan ju inte gå bananas på den heller...
Jag har ingen remnyckel (chatgpt gav förslag på den), och det verkar inte direkt finnas på Biltema att köpa heller. Så har ni några idéer? Innan jag ringer en auktoriserad vvsare
