Vi har ett antal element/radiatorer som ej ger någon värme. På den typ vi har, hur gör man för att få igång dem?
 
  • pa050702.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • pa050703.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
1. lufta

2. skruva loss den lilla skruven som hållerfast spärren som hindrar dig att vrida ytterligare ett varv (om dett går) fungerar nu?

..om inte

3 radiatorn kan vara strypt på retur ventilen (om du har någon) isf så lossa det 6-kantiga locket på returventilen, har du tur så beror det på att den är halvstängd, skruva upp den isf. Innan bör du lätta på trycket eller vara redo med en trasa för det kan rinna lite vatten, dock inga mängder.

4 (över-kurs) stäng returventilen helt, öppna luftaren och se så att det verkligen strömmar in vatten genom tilllopsventilen, försvinner trycket så betyder det att tillloppet är ofrivilligt stängd (trasig),gör tvärtom så kollar du att rerur röret är öppet.

någon som har mer förslag?
 
Nu fungerar våra radiatorer perfekt. Det var två problem, ett att det var MASSOR av luft (speciellt de på ovanvåningen) och sedan var vattentrycket på tok för lågt.

Började med att fylla på vattentrycket till den pilen som var utmärkt på hygrometern(?). Sedan lufta den radiator som har fungerat sämst på ovanvåningen. Sedan repetera några gånger för det var tydligen rätt mycket luft i det :)

OBS att system kan vara utan cirkulationspump fick jag lära mig.

Se bifogad bild på detaljer var man skall skruva för den som inte är så insatt :)
 
  • pa050703.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Inte hygrometer, snarare manometer
 
hehe hygrometern behövs när man glömde stänga avluftningsskruven och hela rummet blir vattenfyllt då visar den hygrometern max ;) fast man kanske skall stänga av innan dess ???
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.