Vi håller för närvarande på att renovera det blivande sovrummet i vårt nya hus och nu har turen kommit till väggarna. När vi köpte huset satt det en minsta sagt amatörmässigt uppsatt tapet på väggarna. Denna har vi nu rivit ner och vi tänkte istället måla väggarna i nån ljus färg. Problemet är att den ena väggen delvis utgörs av husets murstock och på denna vägg finns ett par bruna fläckar ca 20 cm i diameter. Dessa fläckar syntes även då den hemska tapeten satt kvar men vi trodde då att de berodde på en gammal fuktskada (sen innan taket lades om). Nu har vi fått ändra uppfattning då det visar sig att fläckarna går igen om både spackel och färg hur man än bär sig åt :(

En teori är att det är någon sorts tjära som ligger i murstocken på dessa ställen och som går igenom färgen när man målar på den. Är dock inte säkra på att denna teori stämmer. ???

Är det nån som har någon idé om vad fläckarna kan orsakas av och i så fall vad skall man göra åt det? Vi skulle helst inte vilja sätta upp renoveringsgips på väggarna eftersom det inte är nåt större fel på väggarna i övrigt och det dessutom sitter jättefina trälister längs golv och tak som vi inte vill riskera att förstöra.
 
Troligen är det tjärutfällningar ni har. Prova med att stryka över dom med shellack (=kvistlack). Denna lack har en isolerande förmåga som gör att färgen ej slår igenom.
 
Ok, det kan vara värt ett försök. Vi har försökt med vanlig lackfärg men det funkade inte :-/ Förhoppningsvis kan shellack fungera bättre. Går det att måla över det med vanlig väggfärd sen eller behöver man ha nåt emellan?
 
camli skrev:
Går det att måla över det med vanlig väggfärd sen eller behöver man ha nåt emellan?
På med färgen bara. Ev. behöver du måla ett par gånger, beroende på hur bra färgen täcker.
 
Tack! ;D

Får försöka ikväll så får vi se hur det går.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.