bild001.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Som rubriken säger, Hur är detta galler fäst? Någon som demonterat/monterat ett liknande?

Fasadbrädorna runt gallret har ruttnat sönder och det är dags att byta dem. Jag hade en förhoppning om att det skulle finnas en skruv som höll fast gallret, men icke. Det sitter hårt fast och jag är rädd för att det är någon infästning på insidan av det, men det går inte att se in i det för att få det bekräftat. På insidan av väggen sitter bröstpanel och det finns inget hål i bröstpanelen. Jag misstänker att när innerväggen fick panelen på plats så plockades innerdelen till denna ventilationsmojäng bort och spikades över medan ytterdelen fick sitta kvar.

För den nyfikne så har detta varit en del av ett Attic-fan-system. Det har tagits in luft i denna ventil som går in i ett 30 kvm stort uterum och i andra änden av uterummet sitter en Attic-fan som blåst upp den uppvärmda luften på kallvinden.
 
Problemet löst.

Det var skruvat på insidan in i reglarna, så eftersom det inte gick med lite våld så fick vi ta till lite mer våld och vips så gick skruvarna av och gallret är väck.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.