Jag fick svärmors Honda HRD 536 gräsklippare och jag undrar om den ska driva på båda bakhjulen.
Den driver endast på vänster bakhjul och jag tror att det är därför den drar lite åt höger men jag är inte säker ;o)

Är det någon som vet hur det ska vara och om felet är relativt enkelt och inte så dyrt att åtgärda. För övrigt så går den som en klocka:)
 
Jag vet inget om just den modellen men jag är övertygad om att det är tänkt att den ska driva på båda hjulen. Annars lär den, som du märkt, vilja dra åt sidan. Kolla att båda hjulen snurrar som de ska. Gissar att du har någon form av differentialväxel. Kan vara den som kärvat ihop. Prova att öppna den, rengör och fetta in på nytt. Svårt att ge mer ingående råd när man inte vet hur det ser ut.

Någon annan kanske vet mer om just din klippare.
 
Tack för ditt svar. Det sitter en svart box på den vänstra sidan som axeln mellan bakhjulen går igenom. Är lite orolig att det ska flyga iväg en massa saker om jag öppnar den men det gör det kanske inte.:)

Jag ska ta mig en titt på det en dag och jag ska se om jag även hinner lägga upp ett foto på hur det ser ut innan jag öppnar boxen.
 
scar69 skrev:
Tack för ditt svar. Det sitter en svart box på den vänstra sidan som axeln mellan bakhjulen går igenom. Är lite orolig att det ska flyga iväg en massa saker om jag öppnar den men det gör det kanske inte.:)
Risken finns ju....;) Jag är ingen gräsklipparexpert men de jag öppnat har haft rätt bastanta delar. Ta några kort allteftersom du plockar isär så kan du få hjälp när du ska sätta ihop. Brukar kunna finnas små krysskilar (halvmåneformade stålbitar) som låser kugghjulen på axeln. Dessa kan vara lätta att missa och slarva bort. Har inga andra tips direkt.
 
  • Gilla
Addde
  • Laddar…
Hehe....det låter tryggt med bastanta delar:)

Jag återkommer som sagt inom några dagar, ska bara avverka några nattskift:S
 
Här är en bild på själva boxen och den sitter på den sidan där hjulet driver.

Andra bilden visar bara det hjulet som inte verkar driva som det ska....:)
 
  • DSCF3866.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • DSCF3865.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det behöver inte vara något fel i "växellådan" utan det kan även vara "kopplingen" i hjulet som inte fungerar som den ska. Antar att denna koppling kan se ut på olika sätt men ofta (alltid) är det någon form av "backspärr" som ska gripa in när axel driver och förmedla drivet till hjulet. Skruva loss det hjul som inte driver som det ska så ser du säkert hur det är tänkt att fungera på din klippare. Det kan vara så enkelt att isärplockning och rengöring fixar problemet.
 
Då börjar jag att titta på hur det ser ut vid hjulet:)

Jag återkommer när det är gjort.

Tack för hjälpen så länge:)
 
Jag skulle tro att det är något problem med kuggdreven i bakhjulen snarare än fel med växellådan.
 
Nu driver den igen på båda hjulen:)

Vet inte vad felet var men när jag tog isär kuggdreven vid hjulet så trillade ut någon fjäder samt en kugg som ska ta tag i kuggdrevet. Rengjorde och monterade ihop sakerna och nu gården som en klocka:D
 
Kul att det löste sig! Tack för återkopplingen!
 
Tack själv för tipsen du gav mig:)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.