Sutteränghus byggt 1975

Dålig lukt vid ytterdörr(övreplan). Ingen märkbar fukt i varken syll eller stående reglar, men synliga fläckar. Hur mycket bör jag ta bort av syllen utöver det synligt drabbade området för att eliminera lukt?

Inser att syllen har fel typ av isolering, hur ska jag tänka där i resten av huset?

Tänker byta ytterpanelen till sommaren, men vill gärna bli av med dålig lukt innan jag bygger igen golvet på insidan.
 
  • En del av reglar och syll på ett sutteränghus, med synliga fläckar på träet och isolering under, fotograferad inomhus.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild av träpanel med synliga skruvhuvuden och texten "plinthöjd" skriven på en träplanka. Fläckar och isolering syns också.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Träkonstruktion med synliga fläckar och isolering, del av syll i sutteränghus byggt 1975, relaterat till dålig lukt vid ytterdörren.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Den gröna färg som syns vid snittet är från sågbladet, inte från syllen i sig.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.