nzsc
Hej!

Min elektriker är på semester. Jag behöver dra tomrör på ett visst komplicerat sätt. Ska klä in balken och när elektrikern är tillbaka kan han dra trådarna i tomröret och sammankoppla allting. Han är ok med detta.

Jag har önskemål om följande:

1. Strömbrytaren i köket ska tända köksbelysningen. Detta är fixat.

2. I anslutning till vardagsrummet finns köksö. Ovanför den finns taklampa. På varsinn sida av köksön finns strömbrytare. Dessa två strömbrytare ska vara sammankopplade och kunna tända taklampan ovanför köksö. Detta är också fixat.

3. Dessutom ska dessa två strömbrytare kunna tända köksbelysningen och belysningen i vardagsrummet. Detta behöver jag hjälp med.

4. I vardagsrummet finns strömbrytare som tänder taklampan i det rummet. Även det här är fixat.

Så jag behöver egentligen hjälp med punkt 3.
Kan någon komma med tips och förslag på hur detta kan lösas?
 
  • Handritad skiss av elinstallation med numrerade strömbrytare och anslutningar för ljuskällor i ett hem.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Hur är det befintliga draget?
 
nzsc
Mycket bra fråga! Låt mig skissa på det så får du upplägget alldeles strax @Daniel 109
 
  • Handritad skiss på millimeterpapper som visar ett byggupplägg med markerade punkter A, B och C samt anslutningar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
tommib
Det är lite svårt att förstå din skiss tycker jag. Speciellt det där med strömbrytare på bägge sidor om köksön. Vad är köksön?

Hur är det draget nu? Var finns kopplingsdosor? Hör all belysning till samma grupp?

Kan du lägga upp bilder på hur det fysiskt ser ut så man förstår förutsättningarna bättre?

Med tanke på antalet tändningar så misstänker jag att det blir nödvändigt med dosdimmers eller impulsreläer för att få ner antalet tändtrådar.

Detta är det svåra med elinstallation, att planera anläggningen. Att dra fk i rör klarar vem som helst. Det förvånar mig lite att elektrikern lämnar det till dig.
 
Är det två olika grupper inblandade?
 
nzsc
Jag håller med dig @tommib. Kan inte med handen på hjärtat säga att jag är helt 100% nöjd med mitt val av elektrikern.
Men jag har bråttom därför att jag planerar att klä in allting under de kommande dagarna. Därav har jag bråttom.

Jag kan eller rättare sagt kommer att lägga upp bilder på elinstallationen. Det som jag är mest missnöjd med är framförallt hur dragningen utförts. Inget upplägg överhuvudtaget.

Jag må vara milimetermannen och ingen elektriker, men dragningen bör följa någon slags struktur och upplägg. Just nu är det rentav ett helvete för mig bara att mäta och markera var elledningarna går när jag håller på med gipsning av taket för att undvika att köra skruven igenom någon av ledningarna.
 
tommib
Enklaste sättet att lösa det är troligen Plejd. Jag har aldrig använt dem men de verkar kunna lösa detta specifika problem rätt väl.

Om det är flera olika grupper inblandade är det (eller motsv z-wave) enda rimliga möjligheten.
 
nzsc nzsc skrev:
Just nu är det rentav ett helvete för mig bara att mäta och markera var elledningarna går när jag håller på med gipsning av taket för att undvika att köra skruven igenom någon av ledningarna.
Är rören redan lagda?? Jag har lite svårt att tyda vad du egentligen önskar ha hjälp med.

En sak jag ser på bilden i #1 är korskopplingen mellan dosorna. Så blir det inte bra. Ta bort två av rören till (3) så att det hela mer liknar en trädstruktur istället för rutmönster. Man vill att strömmen genom samtliga ledare i ett rör ska ta ut varandra. Med ett rutmönster blir det lätt så att tändtråden kommer från ett håll och nollan från ett annat.

Det för oss osökt in på antalet trådar. Om man hade kunnat använda sparkoppling så kanske det varit görligt. Men då du vill styra två av lamporna med tre strömbrytare så innebär det traditionell trappkoppling och en korsbrytare. Där blir det många fler trådar än vad som är görligt med 20-slang. Så någon form av tryckknappsstyrning av en (trådlös) puck är att föredra. Det blir som mest 6 ledare i ett rör om jag räknar rätt, så 16 mm rör bör fungera om de inte är långa och krokiga.

Det gör det dessutom möjligt att använda en (1) trevägs strömbrytare. Med traditionell trappkoppling hade det blivit tre st envägs (trapp och kors) möjligen dubbeltrapp på något ställe.
 
nzsc
Bifogar lite reella bilder.
 
  • Reglar i tak med elinstallationer och rördragningar i ett pågående byggprojekt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Bild av en hörnkonstruktion i en byggnad med synlig balk, kabeldragning och delvis exponerad betong.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elledningar och rörkopplingar monterade vid ett träbjälklag och tak.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Byggplats med oavslutad vägginstallation som visar rörledningar och eldragningar innanför stommen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • El-arbete i taket med öppen kopplingsdosa och utgående kablar och skyddsrör fastsatta i träbjälkar.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elinstallation med öppen röd kopplingsdosa och flera kablar på en vägg.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fuktfläckar på en takyta med synlig timmerstomme och elektriska ledningar i flexibla rör.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Installationsarbete med elkablar dragna genom flexibla skyddsrör vid byggarbetsplats.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elinstallation med korrugerad slang liggande längs en trälist vid en vägg, nära en byggkonstruktion.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elektrisk installation med öppen dosa och gipsvägg under renovering.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elrör ledda längs ett vägg- och takmöte med synliga kablar och sporrad vägg.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Öppen husinstallation med träreglar och rördragningar längs en betongvägg under renovering.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elledningar och rördragning längs en vägg och tak med synliga träreglar och installationskanaler.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Spacklade väggpartier nära taket med kablar och rörsamlingar vid hörnet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • En vägg under renovering med spackel, skrapmärken och en eluttagsplats.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
nzsc
Så som det är nu:

Belysningspunkt 1: takdosan (taklampa) vid balken ovanför köksön.
Belysningspunkt 2: downlights i köket.
Belysningspunkt 3: takdosan (taklampa) i mitten av vardagsrummet.

Strömbrytare 1: vid ingång till köket, tänder downlights i köket.
Strömbrytare 2: vid ingång till vardagsrummet från hallen, tänder taklampan i mitten av vardagsrummet
Strömbrytare 3: vid vänstra pelare
Strömbrytare 4: vid högra pelare

Strömbrytare 3:
- 16 mm går till strömbrytare 1 i köket
- 16 mm går till takdosan ovanför köksön

Strömbrytare 4:
- 16 mm går till takdosan ovanför köksön


Det innebär alltså enligt nuvarande dragning följande:

Strömbrytare 3 tänder:
- downlights i köket
- taklampan ovanför köksön

Strömbrytare 4 tänder:
- taklampan ovanför köksön

Jag vill att strömbrytare 4 tänder även downlights i köket. Att den fungerar precis som strömbrytare 3.
 
nzsc
Som du ser @Bo.Siltberg är rören och trådar redan dragna.
Nu efter att jag gjort en ”amatörskiss” över hur rören är dragna, inser jag hur viktig planeringen är och kanske framförallt hur viktigt det är att rätt person med kunskap utför detta.

I dagsläget finns det en öppning mellan kök och vardagsrum. I mitten av öppningen finns köksö. Det är passage på varsinn sida av köksön.

- På vänster sida finns en strömbrytare som styr taklampan över köksön samt en traditionell trappkoppling som styr downlights i köket.
- På höger sida finns en strömbrytare som styr taklampan över köksön.

Det jag önskar är att även strömbrytare på den högra sidan ska kunna styra downlights i köket. Alltså rentav en kopia av strömbrytare på vänster sida rakt av.
 
  • Skiss över eldragningar för belysningskontroller med färgkoder, markerad strömbrytare och planerade anslutningar.
Har du ändrat något på dina önskemål i #10 och #11? Du har ändrat på numrering av strömbrytare och lampor så jag undviker helst att försöka tyda detta utan jag går på den ursprungliga bilden och ger ett förslag.

Handritad elinstallationsskiss med strömbrytare, lampdosor och ledningar på rutat papper.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Du kan valfritt radera vilka slangar du vill, bara du uppnår en trädstruktur utan några rutmönster. Här valde jag lampdosan B som central kopplingspunkt. Den verkar ju också vara fysiskt centralt placerad. Det kan givetvis också vara en separat rymlig kopplingsdosa där du ha lampdosan B bredvid. Ett annat alternativ är att stryka de två "sneda slangarna till höger" som redan är överstrukna på bild, och använda dosa 2 som central kopplingspunkt om det skulle fungera bättre.

Vid 1 och 4 behöver du en envägs enpolig strömbrytare. Vid 2 och 3 behöver du en trevägs enpolig strömbrytare. Allihopa återfjädrande, men nu pinglar det klockor om att trevägs brytare inte kan förses med fjäder? Kanske finns något fabrikat? Annars får det bli en tvåvägs plus en envägs.

Jag vet inte var matningen kommer ifrån, men då jag ritat ut L,N,PE överallt så spelar det ingen roll. Det är inte fel att dra med L,N,PE till alla dosor även om de inte behövs. På dina bilder finns antydan till att några strömbrytare har ett uttag under sig nere vid golvet?
 
nzsc
Det blir Schneider Exxact överallt för ett modernare utseende.

De säger att en bild säger mer än 1000 ord, så här kommer en bild över planlösningen.
I bilden har jag ringat in de aktuella strömställare och belysningsgrupper.

Av bilden kan man alltså konstatera följande:

I lilla hallen finns en belysningsgrupp (A) bestående av 3 downlights. Dessa regleras av dels en strömställare vid ingången (1), dels av en strömställare vid ingången till stora hallen (2). Detta är vad jag förmodar en trappkoppling för belysningsgruppen i lilla hallen.

Samma strömställare (2), reglerar även belysningsgruppen i stora hallen (B) som består av 4 downlights.

Fortsätter vi vidare in i bostaden kommer vi in till vardagsrummet. Direkt vid ingången finns en strömställare (3) som reglerar dels belysningsgruppen i vardagsrummet (C) som består av en taklampa, dels belysningsgruppen (B) i stora hallen. Här har vi alltså en andra trappkoppling för belysningsgruppen i stora hallen.

Går vi vidare mot köket finns det i den öppna planlösningen en köksö placerad i mitten, mittemellan köket och vardagsrummet. (Ej inritad i planlösningen!)

Ovanför köksön har vi en belysningsgrupp bestående av en pendeltaklampa (D). Denna styrs av strömställare till höger, närmast fönstret (4) respektive vänster (5) om köksön.
Utöver detta styr strömställaren till vänster om köksön (5) även belysningsgruppen (E) som finns i köket och består av 7 st downlights. Belysningsgruppen i köket (E) styrs dessutom av strömställare (6) vid ingången till köket från lilla hallen. Här har vi alltså en tredje och sista trappkoppling.

Som jag kan se det finns det totalt 3 st trappkopplingar i bostaden:

1. Belysningsgrupp A (lilla hall)
Strömställare 1 - Strömställare 2

2. Belysningsgrupp B (stora hall)
Strömställare 2 - Strömställare 3

3. Belysningsgrupp E (kök)
Strömställare 5 - Strömställare 6

Det jag vill ha hjälp med är alltså det blåa i planlösningen. Alltså, jag vill att strömställare (4), närmast fönstret, också ska kunna reglera belysningen i köket, belysningsgrupp E.

I min värld ska jag koppla ihop dosan för strömställare (4) med ...?

Det är alltså två belysningsgrupper och tre strömställare som är inblandade här varav två strömställare styr en belysningsgrupp och samma två strömställare + en tredje styr en annan belysningsgrupp.
 
  • Elektrisk planlösning med uppmärkta strömställare och belysningsgrupper i olika rum.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
nzsc
Nu efter att ha varit så noggrann (milimetermannen som jag är) upptäckte jag att det kanske fattas styrning till bänkbelysningen i köket. Åh, herregud om det visar sig att fallet är så.

Det ultimata är naturligtvis om bänkbelysningen styrs av strömställare (6) resp. strömställare (4) och (5).

Men det verkar vara ”mission impossible”. :thinking:

För att besvara @Bo.Siltberg s fråga kommer matningen till takdosan ovanför köksön. En annan fråga som bör besvaras är ju grupperna.

Grupp 1: lilla hall + kök
Grupp 2: stora hall + vardagsrum (inkl. köksö)
Resten av grupperna är nog ointressant i det här fallet.
 
Redigerat:
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.