Hej verkar detta vettigt?
Och vad är det som kan tillkomma i upplevelsen av ljusförhållanden då ledlister och spotlights står som ljuskälla?

Invändigt ingår spackling och målning av alla gipsytor. Sk. microlit är tilläggsbeställning, ingår ej i anbudssumma.. Tilläggspris 25 730 inkl. moms.
• Beskrivning av invändig målning som följer:
1. Inspackling av pappersremsa i gipsskarvar
2. Ytterligare 2 x spackling.
3. Avslipning
4. Grundfärg 1 strykning.
5. Avsyning med lampor + extra spackling vid ev. skavanker och mistor. 6. Slipning + grundning av extra spacklingar.
7. 1 strykning färg.
• Detta är den målning som ingår och innebär ett mkt. gediget utfört målningsarbete.. Om ljusförhållandena gör att beställaren kräver ytterligare målningsarbeten så tillkommer detta.
 
Jag skulle tro att målaren syftar på släpljus. Vissa väggar får ett släpande ljus av fönsterpartier etc. Jag vet inte om det kan bildas släpljus av dina ledlister!? Men om dom sitter nära väggen är det nog möjligt.
Man brukar byta ut den sista skarvspacklingen mot en bredspacking på utsatta väggar,
 
  • Gilla
evergrey66
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.