4 598 läst ·
18 svar
5k läst
18 svar
Hjälp, har tvättmaskinen gjort sitt?
T.ex. en värmeslinga med ett isolationsfel någonstans blir ju som en spänningsdelare, ju längre ut från mitten desto större skillnad när man vänder på stickproppen.
Produkter som diskuteras: "värmeslinga"
Termiska avfuktare
En termisk avfuktare använder en värmeslinga för att värma luften och sänka den relativa fuktnivån i luften. Varmare luft kan bära mer fukt än kall luft och det är först över 60% relativ fuktighet det börjar bli risk för
Läs mer
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 856 inlägg
Ja, relativt sett mot värmeslingan, men ändå inte relativt sett mot isolationsfelet mot jord som torde ligga på ≈ 8-12 kΩ för att det ska ligga på gränsen till att lösa JFBn ??
Har någon haft ett verkligt fall där det hjälper att vända på stickproppen?
Det kanske handlar mer om kapacitiva läckströmmar mellan fasledare och jord?
Har någon haft ett verkligt fall där det hjälper att vända på stickproppen?
Det kanske handlar mer om kapacitiva läckströmmar mellan fasledare och jord?
Om vi antar ett rent fel utan spänningsberoende o.dyl drivs ju i ena fallet felströmmen av 230V och med vänd stickpropp av i värsta fall några få Volt, det blir ju en avsevärd skillnad.Bo.Siltberg skrev:
Det snaggletooth skriver är nog vanligt eftersom felen säkert tenderar utvecklas närmare fasanslutningen på värmeelement i vätska eller fuktiga förhållanden.
Att vända proppen är nog trots allt en döbelnsmedicin ett jordfel brukar inte självläka.
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 856 inlägg
Tack, jag insåg det naturliga när jag mockade skit i stallet - man löser många problem då 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
