T.ex. en värmeslinga med ett isolationsfel någonstans blir ju som en spänningsdelare, ju längre ut från mitten desto större skillnad när man vänder på stickproppen.
 
Ja, relativt sett mot värmeslingan, men ändå inte relativt sett mot isolationsfelet mot jord som torde ligga på ≈ 8-12 kΩ för att det ska ligga på gränsen till att lösa JFBn ??
Har någon haft ett verkligt fall där det hjälper att vända på stickproppen?
Det kanske handlar mer om kapacitiva läckströmmar mellan fasledare och jord?
 
Bo.Siltberg skrev:
Hur kan det komma sig att det ibland hjälper att vända på stickproppen? Rent resistivt så blir skillnaden i ström bara några promille. Handlar det om isolationsavstånd (överslag) eller vad?
Om vi antar ett rent fel utan spänningsberoende o.dyl drivs ju i ena fallet felströmmen av 230V och med vänd stickpropp av i värsta fall några få Volt, det blir ju en avsevärd skillnad.
Det snaggletooth skriver är nog vanligt eftersom felen säkert tenderar utvecklas närmare fasanslutningen på värmeelement i vätska eller fuktiga förhållanden.

Att vända proppen är nog trots allt en döbelnsmedicin ett jordfel brukar inte självläka.
 
Tack, jag insåg det naturliga när jag mockade skit i stallet - man löser många problem då ;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.