333 303 läst ·
467 svar
333k läst
467 svar
Hjälp har en riktigt jobbig granne!
Som sagt, du läser visst bara hälften av allt, jag skrev:wolf skrev:
"det här handlar inte om någon civilrättslig tvist där något kan förlikas. TS tomt är TS tomt."
Eller hur stor del av sin tomt tycker du att TS ska offra i en förlikning, och vad menar du att TS skulle få ut av det hela?
Fällningen av träden är, som jag redan skrivit ifall du inte läste det, skadegörelse, vilket faller under brottsbalken och bör polisanmälas. Kan därtill generera ett saftigt skadestånd till TS.
Tror det är speciella regler när motparten är staten, finns förbehållsregler som gynnar dem. En bekant ska få järnvägsspår på sin tomt och det blir tvångsförsäljning av en markremsa vad han än säger.
Om det nu är olagligt att dölja tomtpinnar, så är det väl lika olagligt att göra det om det är under nuvarande eller tidigare ägares tid eller....?Martin_B skrev:
Om en förra ägare tillåtit det så borde det vara i skriftlig form eller... om nu en fastighetesägare överhuvudtaget kan sätta sig över lagen och godkänna något som är olagligt (olagligt enl. tidigare inlägg utan laghänvisning!!) ?
Medlem
· Västra götalands län
· 348 inlägg
Utan den regeln hade vi aldrig kunnat bredda en enda väg, inte bygga en meter järnväg till eller dra fram en enda sladd någonsin mer.. Räcker ju med att en fastighetsägare sätter sig på tvären så är det kört för utbyggnaden av infrastrukturen.. Så det känns ändå som en rimlig regel, däremot ska ju givetvis ägaren få skäligt betalt för sin mark.Sir Duke skrev:
Hej alla glada ursäkta att jag varit borta någon dag har hänt en del så har haft fullt upp. Soporna är nu åter tillbaka på tomten igen suck
grannen är oskyldig säger han ja jag saknar bevis med hans namn bland soporna denna gången. Han har lovat att ta bort sin parkering motvilligt men får se hur lång tid det tar... Träden vart det aldrig någon diskussion om denna gången då han hade brusande upp så får ta det i veckan igen.
Träden som tagits ner är 3granar med dimensionerna 36,35,27 cm längst ner då träden är borta så vet jag inte måtten i brösthöjd men den största har varit ca 6meter bred nertill. Håller på att jagar fram lite kort att visa men använde kameran när jag dokumenterade allt å har inte hittat sladden till den men sån här typ av material är parkeringen byggd av och även min nya tomtgräns pinne...
Trist. Men jag fick uppfattningen tidigare i tråden att du redan satt upp kameraövervakning, fångade inte den något?jobbigt skrev:Hej alla glada ursäkta att jag varit borta någon dag har hänt en del så har haft fullt upp. Soporna är nu åter tillbaka på tomten igen suckgrannen är oskyldig säger han ja jag saknar bevis med hans namn bland soporna denna gången. Han har lovat att ta bort sin parkering motvilligt men får se hur lång tid det tar... Träden vart det aldrig någon diskussion om denna gången då han hade brusande upp så får ta det i veckan igen.
Händer det aldrig att det hamnar sopor på din grannes tomt?
Är det bara din tomt som får sopor på sig, eller är andra grannar också drabbade?
Kan det vara så att soporna på din tomt hamnar på någon viss sida, angränsande mot din granne t.ex. eller är de jämt spridda?
Finns andra grannar i närheten, eller är det längre till närmaste andra grannar? Ingen som sett något?
Min tomt hade garanterat fått kameraövervakning illa kvickt om något dylikt hänt mig, det kan jag säga.
Ge honom ett rimligt sista datum för att återställa parkeringen, och meddela honom att om han inte fixat det innan dess så låter du göra det på hans bekostnad. Men som sagt, du har väl kanske redan kronofogden till hjälp med den biten, bättre den vägen kanske.
Se också till att skriv dagbok och ta minnesanteckningar om allt som händer och sägs, sådant har trots allt ett visst bevisvärde om det skulle komma dit.
Enligt vad jag hört från Lantmäteriet så bör man ge en viss tidsram för återställande till part som har fastighetstillbehör på ens egen tomt. Ett brev med ett sista färdigställandedatum 3-6 månader ansåg Lantmäteriet vara lämpligt för vår del (gällde ett liknande ärende).
