Vi har ganska nyligen flyttat in i ett hus som tyvärr har visat sig ha en del fel trots fina besiktningsprotokoll, så nu vågar vi inte riktigt "lita på" det. Igår hittade vi en fläck på en balk på vinden och skulle gärna vilja få hjälp här ifall det är någon som känner igen vad det kan vara.

"Fläcken" är ganska ljus, typ beige/sandfärgad. Ser lite ut som någon sorts skrapmärken. Vi tänker att det antingen skulle kunna vara något som har uppstått i samband med bygget (20 år sedan), eller i värsta fall att föregående ägare har hittat t.ex. mögel och försökt skrapa bort (men gjort ett ganska dåligt jobb isf..). Det är inget de har berättat för oss och i okulärbesiktningen i somras upptäcktes inget. Såvitt vi kan se är det bara på ett enda ställe, inga andra balkar har något liknande.

Vi ska även kontakta Anticimex eller liknande för en bedömning på plats, men det tar ju en stund innan de kan komma.

Tack på förhand för hjälp och tips! :)


Kan tillägga att vi bor i Stockholm ifall det är relevant.
 
  • Beige fläck och skrapmärken på träbalk inomhus troligen i ett takvåningsutrymme.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ser ut som smuts. Troligtvis sen de byggde. Skulle inte oroa mej alls.
 
Smuts eller fett/olja på träytan. Ser ingen anledning att börja blanda in Anticimex i detta.
 
  • Gilla
Jonatan79
  • Laddar…
Ni behöver inte oroa er. Ser mer ut som nå fläckar efter att trät varit bandat i bunt eller nåt. Nåt mögel är det definitivt inte. Ringa ut anticimex är helt bortkastade pengar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.