2 549 läst ·
18 svar
3k läst
18 svar
Har jag förutsättningar för att köra tvättpelare på tvåvägsuttag med två faser?
Husägare
· Östergötland
· 51 inlägg
Jag har inte kikat bakom dvärgbrytarna, utan jag återger bara det som står på locket. Tänkte dock gå loss med multimetern och kika på varje kabel och sedan fälla dvärgbrytarna för att säkerställa hur de är kopplade.H hempularen skrev:
En formell sak när du nu skaffat denna typ av uttag är att du om du ska följa de så ofta nämnda tillverkarens anvisningar ska det vara en två eller trepolig dvärgbrytare till det. Avsikten är att om man bryter säkringen ska det gälla båda faserna till uttaget med en manöver så enpoliga är då inte korrekt.C calibramicke skrev:
Bara så du är med på det. Generellt är ofta allt snack om tillverkarens anvisningar av typ goddag yxskaft men här har det en viss inverkan säkerhetsmässigt när någon ev ovan senare går in och ska göra det tillåtna jobbet att byta uttag.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Liknande trådar
-
Hög elförbrukning trots samma förutsättningar...
Elavtal, elpriser & elförbrukning -
Förutsättningar för bänkdiskmaskin
Kök -
Dilemma - förutsättningar för installation av tvättmaskin
Tvättstuga -
Hur kan jag bäst stabilisera bänk till utekök givet mina förutsättningar?
Möbelsnickeri -
Förutsättningar och regler för solceller
Artikelkommentarer
