P
Fråga lite mitt i mellan el och hemautomatisering men mest el så det fick bli här.

Hur gör man med gruppfördelningen när man använder KNX eller annat liknande hemautomatiseringssystem (PLC eller så)?
Jag tänker på hur matar man de olika förbrukarna?
Hur sätter man säkringarna, före eller efter styrrelät?
Eller låter man systemet styra ett arbetsrelä som i sin tur styr förbrukaren? Annars kommer väl alla grupper gå in i styrsystemet?
Eller är det så att man har relämoduler som är kopplade till en viss el-grupp som är säkrad innan relämodulen?

Orsaken till frågan är nytt renoveringsprojekt.. 2 våningar + källare. Allt med uråldrig el. Elcentral i källaren med några utgående utanpåliggande kablar till alla våningar/förbrukare.

Och för att inte få hur många rör/kablar som ska gå från övervåning till källaren så funderar jag på att ha en elcentral på varje våning och låta systemen prata med varandra.

Allt är på planeringsplanet då överlåtelse dag är 2 månader fram i tiden. Men en planritning håller på växa fram och därmed behövs det funderas på detta med el/ventilation/vatten/avloppsschakt.
 
A
Elcentralen ska utföras som en vanlig elcentral vad gäller brytare och säkringar, så säkringarna ligger alltid före aktorerna.
Vad gäller avsäkring och gruppfördelning på aktorerna så går det i princip att blanda hej vilt. Brytarna är nästan alltid utförda som potentialfria kontakter. Om annat så står det i produktbladen för respektive aktor. På t.ex Schneiders brytaktorer ska man inte blanda grupper på enskilda kanalpar, anledningen till det tror jag är för att anslutningarna är instickskontakter.

För att få det snyggt och prydligt och överskådligt i centralerna så skulle jag rekommendera att göra alla interna kopplingar med RQ och ansluta alla utgående ledare till plintrader.
 
P
Så du menar att aktatormodulerna har inviduella in och ut för varje kanal?
Och flera aktatorer/kanaler kommer drivas från en säkring? Många plintar blir det då....

Men använder man arbetsreläer utöver detta? eller klarar styrsystemen att bryta själv.. kanske är beroende på system
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.