Planerar att bygga altan helt på plintar i anslutning till huset (dvs ej förankra någon bärlina i husgrunden). Skulle ni rekommendera att placera bärlinan direkt i stolpskon, eller att sätta stolparna i stolpskon och därefter förankra bärlinan i stolpen.

Fördelen med att sätta stolpar gör det lättare att få bärlinorna vågrätt, men skapar ytterliggare moment med att skruva etc.

Fördelen med att lägga bärlinan direkt i plint är att det blir stabilare (?). Men kräver mer jobb med att få plintarna i våg från början (om man nu inte använder justerbara plintar) för att bärlinan ska bli vågrät.

Vad säger ni?
 
Jag skulle definitivt sätta stolpar om jag hade tillräckligt utrymme på höjden. Två skruvlimmade 45x95 som stolpar med urtag för bärlinan blir både enkelt och stabilt.
 
J JSE skrev:
Jag skulle definitivt sätta stolpar om jag hade tillräckligt utrymme på höjden. Två skruvlimmade 45x95 som stolpar med urtag för bärlinan blir både enkelt och stabilt.
Tack!
 
Hej

Efter använt plintar med justerbara stolpskor till vår altan håller jag med föregående att stolpar är enklare.
 
  • Gilla
Jostet
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.