81 528 läst ·
245 svar
82k läst
245 svar
Grannen eldat/eldar tryckimpregnerat trä vid tomtgräns - hur farligt?
Jag upplever att det fungerar lika bra. Att det bara är en teknik att lära sig. Om det minskar rökgaser och värmer upp skorstenen, varför inte? Förövrigt är det väl först nu när jag eldar dagligen som jag faktiskt får igång brasan varje gång. Tidigare myseldningar i radhus, på landet för värme fick jag inte in tekniken till 100%.F fribygg skrev:
I vissa eldstäder fungerar det bättre, i andra sämre. Vissa inskränkta individer vågar inte prova nått nytt utan fortsätter på samma sätt som farfar trots att det finns nya bättre sätt som inte kräver nån dyr utrustning eller nått annat special för att prova.NyKarin skrev:
Jag upplever att det fungerar lika bra. Att det bara är en teknik att lära sig. Om det minskar rökgaser och värmer upp skorstenen, varför inte? Förövrigt är det väl först nu när jag eldar dagligen som jag faktiskt får igång brasan varje gång. Tidigare myseldningar i radhus, på landet för värme fick jag inte in tekniken till 100%.
Jag hade svårt med den här i våras, har tidigare bara erfarenhet av olika jötulkaminer. På fredag byter jag ut den mot en termatech, vill ha värme direkt istället för efter fem timmar. Får se hur jag lär mig den nya men det kommer säkert gå bra.
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden