Hej
Skulle man kunna tänka sig att göra klart grunden med markduk, makadam, L-block, isolering(stenull) och armera både platta, kantbalk. Täcka med presenning för att fortsätta nästa år. Då läggs golvvärme dit och gjuta. Detta främst för att kroppen skall orka med. Samt att hinna spara en slant till betongen. Vi har redan allt material. Stor platta på 200m2
Tacksam för svar
 
Stenull till en bottenplatta? Var har ni fått den idén från? Sen visst kostar betongen en slant, men det är ju väldigt lite jämfört med kostnaden att bygga ett hus. I princip är det inga problem att låta det stå under vintern så länge cellplasten(vilket ni bör använda) skyddas från solljus. Men däremot är det absolut att föredra att gjuta och hellre låta plattan stå.
 
  • Gilla
muraren2
  • Laddar…
Kanske skulle skrivit markisolering av stenull då. Så den är tänkt till betongplatta. Har vi förstått det som i alla fall. Valet i detta fall var enkelt. Den var gratis. Fel val ändå? L-blocken är av cellplast. Virke; tak väggar(sandwisch) osv har vi redan. Vi bygger så billigt vi kan, vilket blir mycket extrajobb med lite sargade kroppar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.