Hej,
Jag ska gjuta en platta med värmeslingor mot befintlig källare där jag har bergvärmepumpen och varmvattnet kommer från.
Fördelaktigast vore ju givetvis att ha fördelaren i pannrummet och låta slingorna gå ner där. Då slipper man ha något skåp i rummet. Slingan täcker endast ett rum så det är inte så bökigt att gå ner i källaren för att justera.
Korkad fråga men blir det endast en lång slang med två ändar? I så fall skulle man borra den igenom asfaborden som sitter mot gamla källargrunden. Men det bör väl finnas lite flexibilitet då jag misstänker att plattan kan röra sig några millimeter.
Ska man köra en asfa-board mellan platta och gamla källargrunden eller finns det specialisoleringsplatta för detta ändamål?
Tack på förhand för tips.
/Peter