Hej..

Håller på och renoverar mitt kök i ett hus från ca 1940...

Jag har ca 4-5cm att leka med innan jag kommer över trösklarna..

Har snackat med en gammal hederlig snickare och han tycker jag ska göra så här :

Regla upp så jag får 30cc (är 60cc nu), lägga golvgips, lägga värmegolvet 12 eller 20 mm vattenburet (dra ner rören i källaren under), och sen på med klinkers. Då är jag uppe i ca 4,5cm.

VAd tror ni? Är helt rudis på golv..
 
Jag förstår ingenting. Vill han inte ha spån under gipset? Och vill han inte ha något mellan värmeslingorna och keramiken?

Jag föreslår att du lägger spån på bjälkarna, sedan spacklar in slingorna direkt och lägger keramik på detta. Finns ingen anledning att ha gips.
 
Som jag fattade det så bygger spånskivorna 22mm och då tyckte han att det skulle räcka med golvgips (eftersom det är ett dött material), sen fattade jag det som om golvvärmen ligger i frigolitskivor med spår+värme element ovanpå detta vet jag inte vad man har men det ingår väll i systemet...
 
Det jag tror att han och du menar är golvvärme kasetter. Har för mig att Roth har ett system som bara bygger 17mm (www.sigro.se). dessa skall man tydligen kunna lägga klinker direkt på om jag fattat det rätt.

Däremot så är jag inte med på gipset. Golvgips ger mycket riktigt en död yta, men det bär inte. Normalt så lägger man spån som bärande skikt.

Ett vanligt sätt för golvvärme är att man börjar med glespanel 22mm, lags så att det blir lagon springor för värmeslangen, golvvärmeplåtar, slingor. Sedan spånskiva och gips, klinker ovanpå.

men titta på pdf filerna hos wirsbro och Roth för olika rekomenderade metoder.
 
jon_h skrev:
Jag förstår ingenting. Vill han inte ha spån under gipset? Och vill han inte ha något mellan värmeslingorna och keramiken?

Jag föreslår att du lägger spån på bjälkarna, sedan spacklar in slingorna direkt och lägger keramik på detta. Finns ingen anledning att ha gips.
Det finns två vettiga sätt att göra detta tror jag. Antingen som Jon beskriver ovan (därav citatet) eller med cc30 bjälkar, glespanel 22x120 med rör och plåtar i, skruvad gips, hellimmad gips på det.

I andra trådar har vi resonerat i termer av att det är ungefär samma kostnad för de två alternativen. (spackel är dyrt men det är också limmet). Kanske är det dock på sin plats med en noggrannare kalkyl.

Detta har vi nog varvat hundra gånger tidigare också, men man kanske kommer undan med bjälkar på cc60 om man kör spån+spackel istället för glespanelen? Det är ju inte helt opyssligt att lägga i extra bjälkar... => tid => dyrt.
 
Men vi har bara max 5 cm att spela på här.. Jag får läsa på lite mer.. Men en första del i min kunskaps inlärning är att fråga på detta forum... Skumt att han hade så fel med gipsen då..

Att regla upp så det blir 30cc är inget större problem, virke finns och det är en relativt liten yta..

Det är 30cm*60cm klinker (skiffer) som ska läggas i köket... om det ändrar något...
 
Med 5cm blir det väl rätt bra med spån och ingjutna 17mm slangar då?
 
MathiasS skrev:
Med 5cm blir det väl rätt bra med spån och ingjutna 17mm slangar då?
Menar du att jag ska fräsa spår i spånskivan eller ska jag lägga dom ovanpå spånskivan och gjuta in dom?
 
Jag hade tänkt mig att lägga :
http://www.floore.se/

Och direkt ovanpå detta (med special fix) lägga klinkers..
 
ejwbegysv skrev:
Menar du att jag ska fräsa spår i spånskivan eller ska jag lägga dom ovanpå spånskivan och gjuta in dom?
Jag tänkte på varianten som Jon lanserade, frågan är väl kanske hur mycket man måste gjuta ovanpå för att få täckning på rören. Det kanske är knepigt att hålla sig under 50mm totalt.
 
Hittade en manual på Floores hemsida... MAn kan visst inte ha shunten under golvninvån.. Attans.

Ska man gömma shunten i någon låda/skåp?
 
ejwbegysv skrev:
Uppreglat 30cc och ny platta gjuten (inte roligtatthuggabort den gamla kan jag lova) :
[länk]

Ganska bra i våg nu (till skillnad från hur det var när vi började suck) :
[länk]

Äntligen är golvet på väg in :
[länk]
Blev det Floore´s golvvärme? :)

Jag har funderat på deras system till våran farstu efter rekommendation från en kollega.

Berätta gärna hur du fick till det med ditt golv, och var du gjorde av shunten (om du valde Floore).

Tack och lycka till med fortsättningen! :)
 
Golvvärmen kommer lite senare.. just nu är det sista puttsandet innan köksskåpen ska in..

Men det blev Floore, fick bra pris så jag slog till..
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.