Vi klurar vidare på vår carport och med min tanke om att ha en terass ovanpå carporten. Så kom jag på iden att kanske helgjuta en carport? Med ett platt tak där man kan plantera saker? Förutom bygglovsmässiga problem, är det här något man kan göra själv? Eller måste man anlita proffs för sådant?

Hållfasthetsmässigt går ju allt att lösa med dimensionering, men hur ser ni på planteringsyta ovanpå carporten? Tanken är att ha ett platt tak med en lagom "sarg" runtom för att hålla inne jord, sand och sten för att plantera tåliga små växter på med en yta där man själv kan umgås med vänner och bekanta. Avrinningen av vatten ordnas med avrinningshål/dränering.

Jag antar här att man måste ha en speciell typ av cement här för att betongen ska bli mer tät så inte armeringen börjar rosta?

Nåt mer man bör tänka på? Tankar?
 
Betong blir aldrig helt tät utan du behöver något ovanpå som är tätt plus en lämplig dränering. Blir det tillräckligt blött får du ju en pool annars
 
JO självklart ska det ordnas med dränering vid kanterna så det inte samlas vatten där. Men jag tänkte mer på oron över att armeringen rostar och spränger betongen. Men då borde väl husgrunders armering rosta också antar jag.
 
Det finns speciella takdukar som man lägger under sten/jord/grus när man vill odla på tak. Sök på gröna tak så hittar du nog en del.
 
du bör också lägga en drännering mitt på taket någonstans. Kanterna kan vara kalla och frusna och i mitten är det varmt och gott på våren
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.