Visa bilaga 156126Visa bilaga 156127

Som ni ser är det öppen upp i nock från vardagsrum till övre plan. Resten av ovanvåningen finns där tre sovrum och ett barnrum. Vi önskar större boyta och skulle vilja ha ett allrum på ovenvåningen och skulle vilja bygga ett golv/ tack. Men det finns inga synliga bjälkar att bygga på. Är det möjligt att bygga ändå? Samt att där är höga fönster som behövs bytas ut eftersom de övre fönsterna kommer annars hamna mitt i golvet. Går detta att lösa?

( lånade bilder från ett tilltänkt husköp)

Mvh emelie
 
Det gör högt troligen att lösa, men du får räkna men rätt bra kostnad.

Taket och golvet på utsprånget behöver rivas så man kommer till med nya reglar, och som du nämnde behöver fönstren bytas. Reglarna kommer troligen bli rätt höga också, eftersom det är lätt långt frihäng över rummet som bildas därnere.
Ni skulle ev kunna bygga en kupa i snedtaket som blir för att friställa mer yta och få in ljus.

Om ni köper tjänsten så går nog inte på under 150k, för golvet, och kanske 100k för kupan.
Ni kommer behöva nya ritningar och bygglov, så en viss kostnad där också.
 
  • Gilla
Emenisan
  • Laddar…
Det är ju snedtak, så det blir ingen boyta av det. Tycker det ser ut att vara rätt lågt till tak redan i trappen. Det blir inte så mycket allrum av det där, och kostnaderna är rätt så stora som Corre skriver.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.