Finns det något färdigt system för att lägga en fuktsensor under t.ex. disk-/tvättmaskin som är kopplad till en motorstyrd ventil som stänger inkommande vattenledning?

Då skulle det ju inte göra så mycket om man slarvade med att stänga den lilla kranen till disk-/tvättmaskinen som man egentligen borde. Minsta lilla läckage så stryps ju inkommande vatten i alla fall. Sen funkar det väl inte vid strömavbrott, men det får väl vara upp till det egna samvetet att avgöra sanolikheten för elavbrott och vattenläckage samtidigt.

Har inte sett något sådant system, men det känns som en löjligt enkel säkerhetsåtgärd, så det borde ju finnas. Kanske t.o.m. den lokala rörkrökaren har alla grejer för att installera "av bara farten" när han ändå kommer och gör lite andra jobb? Eller vad tror ni?
 
Det har jag hört talas om för ca 20 år sedan, det var så hightec att man använde en sockerbit, sockerbiten på golvet höll isär en fjäderbelastad kontakt och när den sög upp vatten och smälte så gick kontakten ihop och stängde då vattenventilen.

Sen kan man ju välja känslighet beroende på vilken sorts bitsocker man använder ;)
 
jodå det finns. brukar marknadsföras på mässorna. Vissa försäkringabolag ger premierabatt eller självriskeliminering om man har detta.

Nu brukar man koppla detta till en magnetventil på inkommande ledning har jag för mig. Sockerbiten är borta också, vattnet får kortsluta två ledare.

Har dock ingen länk till företaget som gör dessa.
 
Halling skrev:
...Sen funkar det väl inte vid strömavbrott, men det får väl vara upp till det egna samvetet att avgöra sanolikheten för elavbrott och vattenläckage samtidigt...
Då är det väldigt enkelt att använda en återfjädrande magnetventil som stängs ner strömmen försvinner. Det kräva alltså spänning på ventilen för att den skall vara öppen.
Har inte de flesta diskmakiner en sådan ventil inbyggd idag?
 
T
Bifogar länk på vad du letar efter, denna "burk" har dock bara en siren som tjuter, så om du är lite händig skaffar du ett 6v relä som du kopplar till sirenen, därefter sladd från detta relä till en 12 eller 24V magnetventil som stänger av vattnet:
En magnetventil på inkommande vatten kostar runt 1.200 med moms (exkl montering)


http://www.alarmera.se/fuktvarnare.htm
 
ClasseClas
Johan Gunverth skrev:
Då är det väldigt enkelt att använda en återfjädrande magnetventil som stängs ner strömmen försvinner. Det kräva alltså spänning på ventilen för att den skall vara öppen.
Har inte de flesta diskmakiner en sådan ventil inbyggd idag?
Åtminstone Siemens/Bosch har en finess sedan 10 år tillbaka som kallas AquaStop. Det är en utflyttad elektromagnetventil som kopplas direkt mot den fasta vattenledningen. Diskmaskinens plastslang är enbart trycksatt den korta tid när maskinen tar in vatten.

Jag är övertygad att andra märken har liknande finesser. Kolla hur det är med din diskmaskin. Det kanske redan är fixat!
 
T
Här är en länk (ventil) till:
http://www.ventim.se/produktblad/8630.pdf

P.S ventilen måste vara av typen N.C (normally closed).
en del av ventilerna som visas här är av typen N.O ( normally open) och jag förmodar att ventilen skall vara STÄNGD (N.C) när spänning saknas (typ fjärrstyrning med larm-relä från larmskrika m.m )
 
hittade en gammal tråd, hur gick det med fuktsensorerna??

Har funderat på en lösning att med fuktsensor stänga av pumpen till vattnet ( egen brunn ), om det kommer vatten på golvet.

men den jag hittade var dyr

http://www.activealarm.se/webshop_fukt.asp
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.