Hej! Som ni ser på bilden så blir det fukt runt tilluftsventilen som går till kaminen. Huset är byggt detta år på gjuten platta. Har ftx Ventilationsaggregat. Är detta normalt eller kan det bero på att det inte är tillräckligt med övertryck i huset? Tacksam för svar 
Jag måste kolla sen, tänkte just igång en brasa!
Övertryck vill man väl inte ha i ett hus?Strandpapper skrev:
Kollade på inställningarna på ventilationen och det är 50% på både till och frånluft. Borde väl vara mindre på tilluft? De var och gjorde inställningar för nån månad sen men de kanske inte visste vad de gjorde.
Ska göra det.
Jo man kan ju lägga braskaminläge så det kör in extra luft när man tänder men grundinställningen är 50% tilluft och 50% frånluft som det är nu.
Känns som det blåser aningen på utsidan där. Så det är väl övertryck då säkert. De skulle komma och mäta ventilation och ställa in den korrekt. Hoppas man ej fått mån fuktskada när det varit övertryck.
Kan också vara så att det bildas kondens i röret och att röret lutar ut mot gallret. Om det då inte är tätt mellan rör och galler, så blir det så där. Kan också ev. ske att det kondenserar på utsidan av röret om det finns tillgång till fuktig luft runt röret och att det kyls ner när kall luft dras in i röret till kaminen.
Okej! Har du något tips hur man ska kolla det och isåfall lösa det?
