Hej.
Jag undrar hur jag ska koppla en kondensator med en 1 fas fläktmotor.
En skiss eller bild hade varit till stor hjälp.
Motorn har 4 st trådar. En gulgrön..en blå..en brun och en svart. Kondensatorn har en blå och en svart.
Tacksam för svar.
 
Kondensator svart till motor svart
kondensator blå till motor brun
 
  • Gilla
Ulltand
  • Laddar…
Tack för tipset
 
Det kan vara helt fel, var ska fasen kopplas in? Kanske ska brun och svart kastas om. En skiss bör följa med fläkten. Det kanske inte spelar någon roll, men kanske är det olika lindningar, huvudlindning och hjälplindning.
 
Nu blir jag osäker. Kommer det att skada fläktmotorn om det kopplas fel? Eller snurrar fläkten åt fel håll, eller inte alls?
 
Som med det mesta, det beror på. Här är en väldigt enkel skiss på en enfasmotor. Vilka färger på ledarna som din motor har vet vi inte. Därför behöver du en anvisning för just denna fläkt. Det brukar alltid finnas, men man missar ibland att det finns ett schema i locket till anslutningsdosan.
Elektrisk kretsdiagram med strömbrytare, motstånd, kondensator, jordningstecken och en enhet som kan vara en motor.

Dels vill du ju att fläkten ska snurra åt rätt håll.
Och dels ska kondensatorn sitta såsom det är ritat bilden.
Och dels beror det på om det verkligen är en enfasmotor eller om det är en D-kopplad trefasmotor.
Och om det är en enfasmotor, har den en dedikerad hjälplindning? En fläkt är ju knappast gjord för att kunna rotera åt båda hållen.

Om du inte har ett schema så kan du ohmmäta mellan de tre ledarna, alla tre kombinationer.
Då kan du se vilken ledare som är "nollan", om det verkligen är den blå.
Om det finns en hjälplindning så brukar den ha lite högre resistans än huvudlindningen, så då vet du att fasledaren ska anslutas till den andra lindningen med lägre resistans, och då ska du också få rätt rotationsriktning.
Är det ingen skillnad på resistansen så får du prova dig fram med var fasledaren ska anslutas för att få rätt rotationsriktning, men du har ju åtminstone identifierat de två ytterändarna på motorn vilket är viktigt.
 
Tack så mycket för det utförliga svaret.
 
Hej jag undrar vad den nästan vita kvadratiska delen efter inkommande el i sockerbiten är? En kondensator och anslutningsblock på en metallplatta med verktyg och kablar synliga. Utomhus, dagsljus.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Är det nån sorts säkerhetsbrytare för frånluftsfläkten?
 
R robras1 skrev:
Är det nån sorts säkerhetsbrytare för frånluftsfläkten?
Jag tror att det är ett störningsskydd
 
Vad ska det skydda emot?
 
Är det inte säkerhetsbrytare som stoppar fläkten när man viker upp fläkthuven.
 
  • Gilla
Huggabuggaa
  • Laddar…
nisse123 nisse123 skrev:
Är det inte säkerhetsbrytare som stoppar fläkten när man viker upp fläkthuven.
Nej störningar ut på elnätet
 
Kan det vara den lilla armen av plåt ( vid skiftnyckeln) som rör sig vid stängning av överdelen av fläkten och trycker igång brytaren?
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.