Håller på och funderar på att bygga om vår altan och har ett gäng funderingar. Kanske någon här har inspel på dessa. :)

Så här tror jag att den ska bli.
3D-modell av trädäck med pergola, möbler, staket och trappa i trädgårdsmiljö, inklusive ett träd och grill.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Staketet ska vara målat och antagligen också pergolan. Hade ni använt vanligt virke då istället för tryckimpregnerat på båda dessa?

Och tryckimpregnerat på stommen? Vilket väljer man då för de delar av stommen som går upp och blir staketstolpar?
Hade ni låtit hörnstolparna på pergolan också vara hörnstolparna på staketet eller valt att ställa pergolan innanför staketet som i bilden?

Den nuvarande altanen är ca 50cm grundare än vad jag tänkt att den nya ska bli. Tror ni att det går att använda nuvarande plintar och göra 50 cm överhäng. Eller är detta dumsnålt? Blir det knepigare med staketet då istället som ju inte kan använda stolpar som går upp från plintarna?

Jag funderar på att ta hjälp av en snickare för stomme och pergola. Sedan göra staket, målning och trallen själv. Hur stor andel av arbetet skulle ni säga att detta är i ett altanbygge i allmänhet, hälften?

Brukar man ha lutning på pergolan även om vi inte har tak (funktion / utseende)?

Tycker ni jag borde ha ett räcke på den infällda trappen (altanen är 140cm). Det blir ungefär tre steg annars utan något att hålla i med nuvarande design.
 
K
Ska du måla stolparna hade jag tagit obehandlat och sen målat dom innan montage.

Hörnstolparna på pergolan kan vara staketstolpar, eller så sätter du egna stolpar för staketet. Smaksak och finns säkert 1000 olika lösningar för staketstolpar.

50cm övergång går bra, givet att du väljer grova skruvreglar och inte för klent virke. Staketstolpar behöver knappast sitta i plintar, utan det går bra att antingen fästa dom i skruvreglarna och sen såga ur i trallbrädorna, eller fästa stolparna ovanpå trallen med beslag.

Oftast inte lutning på pergolans takbalkar, men tycke och smak så välj själv vad du vill ha.

Har du små barn eller äldre som inte ser så bra kanske det hade varit bra med staket för infällningen av trappan. Men beroende lite på vilken stolpkonstruktion du väljer för övriga kan du ju testa utan först och sen om det inte fungerar bygga på med staket på infällningen.
 
Överhänget kan du stabilisera med snedsträvor så slipper du ta till grövre dimensioner än i övrigt.
Tar du upp samma teknik i pergolan mellan överliggare och stolpar så ser det ut som det är bestämt från början.
 
Tack för bra svar!

Jag hade en snickare här igår så fyller på lite med hans tankar.

Han såg inget problem att ha överhäng upp till 1 meter med snedströvor och eventuellt stödja extra någon extra stötta som han kunde ställa på platta.

Han tyckte att jag skulle ta till lite mer på djupet även om det innebar att gå över det bygglovsfria 3.6 meter från fasad. Även sänka den en del då den är väl hög nu, vi upplever att avståndet till trädgården känns "långt". Den är 140 cm som högst nu.

För att göra den mer marknära så tänker jag att man skulle kunna göra två nivåer på detta sätt. Har även rakat upp pergolan och integrerat den i staketet nu i tanke och ritning.

Illustration av ett rött hus med en altan, pergola och staket. En man står på altanen, och ett träd syns framför byggnaden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Digital rendering av ett hus med en altan med sittplatser och en integrerad pergola, omgiven av ett staket och trädgård.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Ritning av altan med pergola, matplats och sittgrupp integrerad med staket vid ett rött hus, sedd ovanifrån.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vad tror ni, kan det bli bra det här? Känns lite ovant att fönsterna hamnar en bitt upp på fasaden från altangolvet, de som är inomhus kommer nu också befinna sig 50 cm högre upp än de på altanen.
 
K
Det blir nog bra. Vi har olika nivå på golvet inne kontra altanen, altanen är två steg ner. Inget som vi bryr oss om direkt
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.