Hej,
Vi funderar på att bygga nytt i samband med vår flytt till sommaren.
Vad har ni för råd att ge oss?
Vi har hittat intressanta hus hos Götenehus, Modulenthus, A-hus och Eksjöhus.
Vad har ni för åsikter/erfarenheter kring dessa?
Vet att det givetvis är stora skillnader, men generellt vilket är dyrast att bygga, 1-plans eller 2-plans.
Vi har 4 barn så vi behöver ett ganska STORT hus, har ni några tips?

Vad ska man tänka på för att få en så bra prisuppskattning som möjligt. Jag har hört att trots att man bygger på helentrepenad(som vi tänkt att göra) och har en bra kalkyl så är det sällan detta räcker, att det nästan altid blir dyrare.
Varför och vad har ni för tips för att försöka undvika detta.
Om ni skulle få göra om ert husbygge, vad skulle ni ha gjort annorlunda?
Vad vet ni nu som ni inte visste/tänkte på från början.

Finns det någon här som ångrar att ni byggde och varför?

Många frågor och funderingar
Hoppas ni orkar svara
 
byggare bob skrev:
Vet att det givetvis är stora skillnader, men generellt vilket är dyrast att bygga, 1-plans eller 2-plans.
1-plans är dyrast då det kräver större grund.


byggare bob skrev:
Vad ska man tänka på för att få en så bra prisuppskattning som möjligt. Jag har hört att trots att man bygger på helentrepenad(som vi tänkt att göra) och har en bra kalkyl så är det sällan detta räcker, att det nästan altid blir dyrare.
Varför och vad har ni för tips för att försöka undvika detta.
Markarbetet är en post som många gånger drar iväg. Det handlar om sådana faktorer som ej går att förutse, exempel om sprängning, pålning eller extra fyllning krävs. I vår kalkyl räknar vi med 100 000:- för extra markarbete, allt för att (förhoppningsvis) slippa otrevliga överaskningar. Vidare så har jag en uppfattning om att man glömmer att kalkylera ett flertal poster, några exempel kan vara byggel, containerhyra, utvändig målning, grov- & finplanering av tomt, kvalitetsansvarig och telefon-inkoppling m.m. Dessa "små" utgifter blir mycket tillsammans.

Lycka till!
//Impossible

P.S Möjlighet att göra en geotekninsk undersökning på sin mark finns, men är för den skull inte 100% säker D.S
 
Jag har ingen egen erfarenhet av att bygga men efter att ha kollat marknaden och följt ett otaliga byggbloggar mm kan jag säga att om ni tänker flytta i sommar är ni för sent ute för ett nybygge.
Det verkar ta minst ett år från ide till hus med bygglov, upphandlingar och allt.
Men ni kanske kan hitta ett tillfälligt boende i början.
 
Vi flyttade in i vårt nybyggda hus i somras och eftersom vi köpte det med en oinredd övervåning så har vi sedan dess jobbat med att få den i ordning.

Några tankar efter våra erfarenheter:

* Försök att få en helentreprenad, dvs inklusive markarbeten. Vi fick det och det har sparat oss mycket bekymmer. Vi fick problem med dräneringen så entreprenören kom snällt och grävde upp allt och dränerade om. Att själv hålla på och synka olika hantverkare låter trivialt, men tro mig det tar enormt med tid.
* Välj leverantör inte bara efter pris. De som är billigast är det därför att de skär någonstans. Vi byggde med Willa Nordics entreprenör Nordicon och vi är mycket nöjda. Trots att vi hade jätteotur med att deras huvudansvarige fick hjärnblödning och de snabbt fick sätta in en ny kille så löste de allt. Det var klart att det blev fnurror, men det löstes glatt.
* Om inte tomten binder er till en leverantör så fundera på att ta in en arkitekt och bygga från lösvirke. Vi ändrade ett befintligt hus som Willa Nordic redan hade byggt (eftersom vi tyckte att arkitektkostnaden skulle bli för hög) men i efterhand borde vi kanske ha tagit in en arkitekt. Vi valde också att bygga ett stort hus p.g.a. många barn. Det kan vara svårt att hitta ett kataloghus med många rum. Stora hus har oftast större rum, inte flera.
* Även om ni inte arkitektritar huset så ta gärna in en arkitekt som tittar över era skisser. Några timmar är väl värda de pengar de kostar.
* Vi tog tidigt in en trädgårdsarkitekt som gjorde en plan över hur tomten skulle disponeras. Hon planerade inte in vilka växter som skulle stå var utan planerade in gångar, trappor, olika ytor, trädgårdsland osv. Det var helt ovärdeligt sedare när vi skulle diskutera med markkillarna. Det är mycket lättare att de flyttar jorden dit ni vill ha den med sina maskiner istället för att ni skall göra det senare.
* Tänk på att även om andra bygger så tar det enormt med tid från er också.
* Var på bygget ofta (minst en gång per vecka) för att tidigt kunna lösa saker som uppstår.

Varför blir det dyrare? Några saker att ta med i kostnadskalkylen:

* Kolla allt där ni ej har ett fastpris. Undvik detta som pesten. Kan ni trots detta inte få ett fastpris så lägg till en rejäl buffert.
* De tillval ni gör. Räkna med att de val ni gör kommer att öka kostnaden med mellan 100' och 300'. Då är det ändå inga direkt exklusiva val. Bara en murspis går på ca 50' (en kamin är billigare och en kakelugn dyrare).
* Anslutningsavgifter för vatten & el (hos oss var bara anslutningsavgiften för vatten 200')
* Byggel & byggvatten
* Räntor under byggtiden
* Stämpelavgifter för inköp av tomt
* 2% på lånesumman för att skapa pantbreven. Oftast är kreditivet större än den slutliga lånesumman (om man har en villa/lägenhet man skall sälja). Försök att prata med banken och se om de kan acceptera att bara ha pantbrev på den summa ni slutligen skall låna. Annars får ni betala 2% för pantbrev ni inte behöver efter kreditivet är lyft.
* Anläggning av trädgård
* Bygga garage & förråd
* Målning av hus (bara färg går på mellan 10-15'). Tänk på att målningen tar tid!
* Utebelysning
* Markiser
* Extra möbler, gardiner osv
* Nya verktyg (om du skall göra vissa saker själv)
* Flyttkostnader
* Flytt av telefon, internetförbindelse etc
* TV (kabel, parabol etc)
* Ev magasinering under flyttiden

Lycka till :)

/Helena
 
  • Gilla
raspen86
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.