Hej! Jag håller på att vinterbona en oinredd liten förrådsyta vilken fungerar som entré till en ateljé där jag arbetar. Det är snedtak och dessutom ganska låg takhöjd i rummet, varför jag försöker att inte sala på något onödigt. Jag har tänkt att isolera taket inifrån i fack mellan reglarna på ett sätt som jag sett snickare göra tidigare: masonitskivor som luftspalt med några centimeters spalt mot råspånten, sedan stenull/diffusionsplast/innerpanel.
Men... så träffade jag en byggare som kikade lite på mitt rum och han sade bestämt att jag måste ha vindpapp också. Han menade att annars blir det för varmt i rummet på sommaren. Och här blir jag osäker. Vilken funktion skulle i så fall vindpappen ha, och var i ordningen bör jag sätta den? I min begränsade kunskap så trodde jag att masoniten och diff.plasten skulle räcka och att man inte sätter papp på insidan av isoleringen?
Tacksam för era bästa tips!
 
vindpapp skall sitta på utsidan av isoleringen för att det inte skall blåsa in i isoleringen.
så du behöver ingen vindpapp, så du tror rätt
 
  • Gilla
guggen och 1 till
  • Laddar…
Klart du kan ha vindpapp. Men sätter du masoniten bra och tex tejpar i skarvarna mellan skivorna behöver du knappast någon.
 
  • Gilla
Haddoque
  • Laddar…
Du skriver bara att du skall bygga luftspalt mha masonitskivor - men du nämner inget om att luftspalten är öppen för ventilation mellan råsponten och ytterväggens panel.
 
B
Jag skulle nog inte ta några råd alls från en byggare som anser att en vindpapp har till funktion att undvika värme sommartid.
 
  • Gilla
Haddoque och 2 till
  • Laddar…
D doubleH skrev:
Du skriver bara att du skall bygga luftspalt mha masonitskivor - men du nämner inget om att luftspalten är öppen för ventilation mellan råsponten och ytterväggens panel.
Jodå, så är det tänkt. Nätade lufthål genom ytterväggen ut i det fria tänkte jag.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.