T
Jag skulle behöva lite förslag på vilken typ av bult jag kan byta ut denna mot.
Den är till ett mobilfäste på en motorcykel. Jag vill ändra inställningarna på den regelbundet, men för det behöver jag i dagsläget en insexsnyckel. Vilket i sig inte är ett problem, förutom att jag vill kunna göra det utan att behöva ha tillgång till verktyg.

Finns det någon typ av bult som man kan ersätta den med som är lättare att dra för hand? Den behöver ändå sitta lite så kan inte dra insexsbultej för hand. Måste dra den hårdare än så.

Tänkte mig först något liknande vingmutter. Men huvudet kan inte vara så brett. Det måste rymmas innanför de vita markeringarna jag gjort på bild ett.
Som ni ser på bild två så går det inte att ha bredare huvud.

Några förslag på bultar jag kan dra hårt för hand som skulle kunna ersätta den befintliga bulten?



Närbild på en bult i ett mobilfäste på en motorcykel med vita markeringar som visar begränsningar för den ersättande bultens huvudbredd.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Motorcykelmobilfäste som sitter fast med en insexbult, omgiven av vattendroppar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
A
Kommer inte på nått annat än att skaffa en insexnyckel med kuperad skalle (bondhus?) så blir det mycket lättare/snabbare att föra in den i hålet.
 
Typ en sån här? Handtagets läge är justerbart i förhållande till skruven. Eller en sådan typ av skruv som sitter på cyklar i bla sadelstolpen?M8 x 15 mmThread tryckknapp nivå justerbar spärrhandtag hane gängat stift 2 st : Amazon.se: Bygg, el & verktyg
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.