1 819 läst ·
23 svar
2k läst
23 svar
Förslag: Bort med tvingande elavtal
Sida 1 av 2
På konsumentens sida
· 3 636 inlägg
Utredning föreslår att anvisningavtal avskaffas.
Du kan läsa artikeln här: Förslag: Bort med tvingande elavtal
Du kan läsa artikeln här: Förslag: Bort med tvingande elavtal
Det är nog inte alla elhandelsföretag som är på hugget när ett tidbegränsat avtal löper ut. I synnerhet inte om det är "samma" företag som är nätägare som då tjänar bra på att anvisa ett superdåligt avtal.Isakare skrev:
Men det är lite halvsvårt att missa detta, iallafall i de fall jag varit med om går det ut tydlig info från nätägaren att nu har vi fixat ett anvisningsavtal. Framför allt kanske det gäller de som flyttar in i en bostad som redan har anvisningsavtal och som aldrig tecknar något eget avtal.
Men det är klart - alla fattar nog inte att man kan teckna ett eget elavtal.
Man kan undra om varför! Men då staten (alltså folket) valde att sälja ut elnätet (allt som invånarna ägde) till vinstdrivande intressen så blir det ju mer komplicerat. Ägarna tidigare Svenska folket skall nu betala pengar till personer som givetvis vill vinna pengar på deras investeringar. Tidigare elkraftsnät och infrastruktur är nu till förmån förpacman42 skrev:
Man kan undra om varför! Men då staten (alltså folket) valde att sälja ut elnätet (allt som invånarna ägde) till vinstdrivande intressen så blir det ju mer komplicerat. Ägarna tidigare Svenska folket skall nu betala pengar till personer som givetvis vill vinna pengar på deras investeringar. Tidigare elkraftsnät och infrastruktur är nu till förmån för dessa penningsugna investerare samt Vi tidigare ägare av elkraftnät och för den delen telefoninät står igen dumma då vår egendom sålts ut på ett mycket odemokratiskt och dumt sätt.C cpalm skrev:Det är nog inte alla elhandelsföretag som är på hugget när ett tidbegränsat avtal löper ut. I synnerhet inte om det är "samma" företag som är nätägare som då tjänar bra på att anvisa ett superdåligt avtal.
Men det är lite halvsvårt att missa detta, iallafall i de fall jag varit med om går det ut tydlig info från nätägaren att nu har vi fixat ett anvisningsavtal. Framför allt kanske det gäller de som flyttar in i en bostad som redan har anvisningsavtal och som aldrig tecknar något eget avtal.
Men det är klart - alla fattar nog inte att man kan teckna ett eget elavtal.
Staten har väl inte sålt ut några elnät?M _Magnus L skrev:
Och de offentliga aktörerna jobbar så vitt jag vet likadant. Även historiskt. Anvisningsavtalen är till synes en ganska djupt rotad tradition.
Svenska folket ägde trots allt både elnätet och för den delen telefonnätet för nu ganska länge sedan.C cpalm skrev:
Nä, det där har du fått om bakfoten. Det har alltid varit en blandning av privata, kommunala och statliga aktörer som drivit elnäten.M _Magnus L skrev:
https://www.energiforetagen.se/om-oss/var-historia/elens-historia/
Det är mest kommunerna som sålt sina lokala elnätsföretag för att kortsiktigt få pengar till att fylla hål i sina budgetar.C cpalm skrev:
Så gjorde t.ex. Malmö, dessutom såldes Malmö Energi alldeles för billigt, men så är det när politiker leker affär.
Artikeln handlar om elhandel, inte om elnät.M _Magnus L skrev:
Folket har alltså "sålt ut" sitt elnät på ett odemokratiskt nät? Hur borde det ha gjorts för att vara demokratiskt?M _Magnus L skrev:
Varför tvinga folk att köpa el? Tvång av det slaget förekommer knappast på någon annan marknad.Elina Blom Westergren skrev:
Enklast är att ingen levererar el om det inte finns något bolag som man har avtal med om att leverera el.
Förmodligen för inte hamna i situationen att ägarna är på semester mitt i vintern och inte ska komma hem till frusna vattenledningar och översvämning. Bara för att de missat skicka in blankett på nytt avtal när det andra gick ut. Eller om PostNord slarvade bort den...P pmd skrev:
Nuförtiden är det nog betydligt lättare, åtminstone tekniskt, att koppla ur en abonnent.P pmd skrev:
Förr fick man åka dit och handgripligen koppla ur elen, men oavsett är det inte riktigt så enkelt som att det blir mörkt i samma sekund som man säger upp ett elhandelsavtal.
