Möbelsnickar´n Möbelsnickar´n skrev:
Hej
Läser man på sidor från de som tillverkar portabla billaddare så skriver de att man absolut inte ska skarva 400v kablar. Synisk som jag är anar jag att de hellre säljer laddare med längre kablar. Men det skulle iaf inte hjälpa mig i detta fall.
Jag tänker köpa en skarv-CEE 400v 16amp för utomhusbruk, ta bort den ena kontakten för att kunna dra den genom garageväggen till lämplig plats där jag kan ansluta till den portabla EV laddaren. Givetvis kommer jag koppla in den borttagna, eller en ny kontakt (beroende på om originalkontakten går att återmontera) på ett korrekt sätt. N->N, PE->PE och faserna i rätt stift. Finns det någon kunnig elektriker där ute som ser något hinder i detta?
Tacksam för seriösa svar :-)
Jag tror anledningen varför de förbjuder skarva är att folk kanske då väljer skarvar med alldeles för lång/ klen eller flera 3 fas kablar och sedan laddar max effekt. Då blir arean i ledaren för klen. Alla förstår sig inte på el, det går montera på 3fas 16A handske på 5g1.5, eller ha 50m lång kabel som ligger i sling
 
Jag hade missat att de avrådde från CEE-skarvsladdar. Jag trodde bara att det gällde schuko. För schuko gissar jag att motivet är att det finns så många billiga enkla skarvsladdar som inte är lämpliga för den höga belastningen. När det gäller CEE brukar det ju oftast vara lite större ledararea även om det givetvis finns dåliga eller utslitna CEE-don också. En skarvsladd för schuko använder jag bara undantagsvis för att ladda bilen. En CEE-kabel drar jag mig inte alls för att använda till ändamålet.

Utseendemässigt skulle jag hellre ha ett uttag på väggen än en kabel som kommer ut ur ett hål. Men säkerhetsmässigt skulle jag inte tvivla på någon av lösningarna.
 
  • Gilla
BSOD
  • Laddar…
Bo.Siltberg Bo.Siltberg skrev:
Det här uttaget kan väl inte vara för stort? Går att mata över ett rörutlopp.

[bild]
[länk]

En skarvsladd genom väggen tycker jag du ska glömma helt. Det är en hempularlösning som folk kommer att peka finger åt.
Tack @Bo.Siltberg
Nej, det är inte för stort och är den typ av modell jag överväger. Börjar bli övertygad om att den inte vinklar kontakterna för mycket ut från väggen. Hölivägga kommer jag inte från då uttaget ska sitta på husväggen och uttaget är i garaget. Men jag har en inbyggd kabeltrumma i portalen in till huset så ingen kommer se den eller kunna peka finger åt den heller. Hoppas jag 😃
 
Beskrivningen på voldt var ju minst sagt tvetydig. Jag undrar om den första delen av sidan avser att förlänga laddkabeln som sådan snarare än att ansluta den med skarvkabel. En bit ner på sidan tycker jag dock att det är ganska tydligt.

Vilka andra laddningslösningar kan du förlänga?

Mobila laddningskablar till 220-230V-uttag (schuko), och mobila laddningskablar för CEE-uttag kan du förlänga om du vill. Det finns dock några viktiga säkerhetsaspekter att tänka på:

  • Säkerställ att förlängningskabeln är jordad.
  • Säkerställ att förlängningskabeln är vattentät. Sannolikheten är stor att kontakterna kommer att sitta utomhus, så se till att förlängningskabeln har en bra IP-klassning.
  • Använd en väldragen förlängningskabel med tillräcklig tjocklek för att undvika extrem värmeutveckling och brandfara. En laddningskabel på upp till 16 A kräver en tjocklek på 2,5 mm² och en laddningskabel på upp till 32 A kräver ledare på 6 mm².
  • Se till att du har en välisolerad kabel som är robust och flexibel för att skydda ledningarna i kabeln på rätt sätt.
Det är ändå bra att undvika att förlänga laddningskabeln för elbilar så mycket som möjligt och även ansluta en mobil laddningskabel direkt till vägguttaget. Hos Voldt kan du hitta mobila laddningskablar på upp till 20 meter!

Beskrivningen på laddstoppet kan ju annorlunda formuleras som att man skall säkerställa att skarvkabeln man använder har tillräcklig ledararea och att kontaktdon inte ligger på marken där de riskerar att bli blöta.
 
Redigerat:
Unikt namn
Är snyggheten en hög faktor monterar man väl en fast ladd-box?
Typ Zaptek, Eease eller något annat som inte skriker elcentral.
 
  • Gilla
Dan_Johansson
  • Laddar…
Det där är skrivet av någons svärmor...

De missar totalt den viktigaste punkten i detta användningsfall, att uttag och stickproppar är friska och av god kvalitet. CEE-uttag i en bostad brukar inte vara slitna. Och en annan viktig punkt är att dessa uttag brukar ha en egen gruppledning från centralen utan avgreningar.

Alla skarv och kontaktpunkter kommer att få bekänna färg om man laddar med hög ström. Men kan man ladda med 6-8 A så bör man inte behöva vara orolig för det.
 
  • Gilla
avh67f
  • Laddar…
A Avemo skrev:
Det är ändå bra att undvika att förlänga laddningskabeln för elbilar så mycket som möjligt och även ansluta en mobil laddningskabel direkt till vägguttaget.
Många mobila laddare har temperaturgivare i kontakten för att känna av överhettning uttaget. Kopplar man en skarvsladd mellan uttaget och laddaren går man miste om nyttan med den finessen.
 
H HenrikHuslöse skrev:
Många mobila laddare har temperaturgivare i kontakten för att känna av överhettning uttaget. Kopplar man en skarvsladd mellan uttaget och laddaren går man miste om nyttan med den finessen.
Texten var ett citat från voldt på sidan TS länkade i inlägg #19 och inte något jag hittade på. https://voldt.se/blogs/news/kan-du-forlanga-en-ev-laddningskabel

Jag brukar också avråda från att använda en schuko skarvsladd till att ladda bilen av just den orsaken. Men TS fråga gäller en anslutning med CEE-don. Dessa har mig veterligen inte någon temperaturgivare inbyggd även om de sitter på en laddkabel. Och det är en robustare kontakt som löper mindre risk att få dålig kontakt och överhettas.
 
Jo, fullt klart. Det är ingen risk med CEE-kontakterna. Det var bara en förklaring till varför tillverkarna skriver så på sina sidor.
 
Tack alla för ett engagemang, svar, tankar och synpunkter! 😀
Själva laddaren i sig är väldigt liten och smidig så den kommer gömma sig bra. Kan lägga upp foto på lösningen när jag är klar om det finns intresse.
 
Panor82 Panor82 skrev:
[länk]

Tycker jag ser helt ok ut dock aldrig monterat det men skämmer inte fasaden 🤔
Hej @Panor82
Ser snygg ut! Problemet uppkommer när kontakten sitter i och sticker rakt ut 🫣
 
  • Gilla
Panor82
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.