Håller på med ett isolerat växthus, där eldragninen är tänkt att vara spårad i lättklinkerväggarna. Planerar att använda Rutab spårdosa U50 (respektive dubbeldosa). Mellan de två väggarna kommer det gå ett rör under golvet. Inkommande är via det gula markröret (räknar med två grupper).

Isolerat växthus med lättklinkerväggar, synliga rör och verktyg på betonggolv, samt vy ut genom fönster mot träd och fält.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Isolerat växthus under konstruktion med tegelväggar, olika verktyg och byggmaterial på golvet, inklusive ett gult markrör och elutrustning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Jag behöver spåra för eldragningen snarast, och behöver lite hjälp så jag inte gör något dumt innan elektrikern kommer. Om jag spårar enligt röda streck i ritningen, blir det något galet då? Ska jag lägga till några dragningar?
Ritning av eldragning i växthusväggar med markering av spår för Rutab spårdosa U50, inklusive kyl/frys, radiator och taklampor.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Pratar vi om ett växthus eller en uppvärmd torr byggnad?
Den belastning som bilden visar pekar mot att det bör finnas en liten elcentral i byggnaden som matas med trefas, minst 3x10 A.
 
  • Gilla
avh67f
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.