Hej,

Tänkte bygga ett vindskydd enl. modell/illustrationerna nedan:

3D-modell av ett trädäck med vit vindskyddsstaket runt och en animerad person.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

3D-modell av ett hörn av en altan med vindskydd bestående av horisontella ribbor, möbler och trädäck.
Illustration av föreslagen design för vindskydd med horisontella ribbor och stolpar på en altan.

Finns det någon med lite erfarenhet som vet om det räcker att jag kör 3x jordankare per rak sektion (som vardera är runt 2-3 meter) för 45x45 reglar/stolpar som också skruvas fast i altanen i nederkant. Tänkte montera 28x45 Staketribba omlott på vardera sida om stolparna (enl. denna guide).

Jag fäster ju aldrig i fasaden och är därmed lite rädd att det blir vingligt, ostabilt och med tiden snett, men hoppas att det kanske räcker med att jag rundar altanens två vinklar/hörn och fäster de tre sektionerna i varandra. Tankar?

Tack på förhand!
 
45x45 är klent, kommer aldrig bli stadigt.
Hörnen kommer ju stabilisera upp allt, men stolpen vid ingångarna är ju den kritiska. Hur högt över marken är altanen, med ett jordankare + ordentlig infästning i altanen så högt det går borde kunna bli vettigt om du får upp övre infästningen lite.

Edit:jag hade kört 70x70....
 
Jordankare kommer bli vingligt även om stolparna skruvas i altanen. Ordentliga plintar 80 cm är det enda som kommer göra det någorlunda stabilt. Och 70x70 minimum. Hörnen stabiliserar så att det inte blir snett över tid, men det kommer ändå bli vingligt i ändarna.
 
Ok, tack för svar. Då är jag nu istället inne på större stolpar, kanske 70 som tipsat här, och förankra i marken bättre. Jag funderar på handmonterbar skruvpåle, typ dessa. Det borde väl funka lika bra som plintar (låter som mycket mindre jobb, och mindre förstörd yta), men har ni något förslag på minsta längd för att få det någorlunda stadigt (finns allt från 0,65 till 3,2m)?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.