2 348 läst ·
14 svar
2k läst
14 svar
Fönster snedmonterade ?
I tag med att göra färdigt gäststuga. Nu har det kommit till fönsterfodren och vi upptäcker att det inte är rakt. Antingen är huset lite skevt eller fönstren snedmonterade. Hur mycket skall man acceptera det är inte vi som rest väggarna och noterat fönstren. Det gör jobbet med fönsterfoder betydligt besvärligare och mer tidskrävande.
Grundstött
· Halland
· 28 345 inlägg
Ett par bilder skulle nog vara lite mer upplysande 
Produkter som diskuteras: "karmskruven"
Karminfästning
Karminfästning används för att säkert och stabilt fästa dörr- och fönsterkarmar i väggen. Infästningen består oftast av speciella skruvar och pluggar som är designade för att kunna bära tyngden av karmen och motstå de krafter som
Läs mer
Mer info man kan säga att över delen av fönstren lutar utåt det syns med blotta ögat när man kollar där fönsterfodret skall monteras. Det är 1,2 cm bredare upptill än nedtill. Det är inte vi som rest huset eller monterat fönstren. Har bett byggledaren ringa för att ge förslag på lösning. Ni med kunskap vilken lösning är bäst och vad kan vi kräva. Har hittat annat smått och gott och blir så besviken detta är bara en del.
Besserwisser
· östergötland
· 2 757 inlägg
Börja med ett vattenpass och kolla om det är väggen eller fönstret som är problemet.. Men istort sätt så är det väl byggarens problem.. Reklamera
Har mätt och det är ytterväggen som är sned och fönstrens är monterade att de skall följa innervägg. Hur reklamerar man? Skall de bygga om? Blir så ledsen och trött.plåtrickard skrev:
Besserwisser
· östergötland
· 2 757 inlägg
Ja dom får väl sätta fönstren efter väggen tänker jag, för jag tror inte dom kommer räta väggarna
fönstren är redan monterade men det är vi som har problemet med att fixa fönsterfoder till fönstren när det är bredare upptill och smalare nedtill, mycket extra arbete och inte snygga lösningar.plåtrickard skrev:
Besserwisser
· östergötland
· 2 757 inlägg
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
