Hej!

Håller på med mitt bastuprojekt och vill ha in ljus i bastun. Tanken var först att sätta in ett träfönster men har tänkt om och funderar nu på att måttbeställa glasskivor och sätta i innerväggen. Bastuväggen kommer vara mot ett innerum.

Tanken är att sätta in glasskivor 50 cm x 20 som ljusinsläpp. Tänkte fästa dem med list och täta med silikon eller någon annan fog.

Frågan är: Tror ni glaskivor lättare immar igen och ser ni någon annan nackdel av att ha glasskiva istället för fönster.

Prisskillnaden blir stor genom att använda måttbeställda glasskivor från ex glasgiganten mot att beställa fönster i samma storlek.
 
Kommer gå bra, kör med transparent silikon och minst 4mm glas. Det lär inte imma mycket om det inte sitter nära aggregatet.
 
  • Gilla
diskarn
  • Laddar…
  • Gilla
diskarn
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.