Hej

Vattenfall ska komma hit och byta ut deras avläsare. Det står i ”kallelsen” att ingenting får stå i vägen, man ska kunna skruva på båda rattarna och de vill att man ska meddela om man har en viss modell på ventilerna.
Mitt problem är att jag inte ser modellnumret, jag kan inte skruva på rattarna och min vattenberedare står framför en av rattarna…. Det går bra nu… Jag har meddelat detta, men fick inget svar på frågorna om vad jag ska göra åt allt detta.

Det jag är mest nervös över är positioneringen av vattenberedaren. Kan jag tömma och flytta den själv eller måste man anlita någon för det?



Mvh
Eva
 
  • En varmvattenberedare märkt Thermia med rör och en stor avstängningsventil, i ett utrymme med begränsad belysning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Jag misstänker att det inte kommer funka bra med den nya mätaren som numera kommer med en konsol.

De kommer vilja ha betydligt mer plats att jobba på än vad du har nu, men det har du ju redan listat ut.

Du bör kunna tappa ur din VVB själv och sedan få hjälp att dra den upp på en säckkärra. Självklart så behöver du koppla loss rören från den också men har du tur är det enkla rör eller slangkopplingar.

Sen om den får plats på sitt tidigare ställe blir upp till rörmokaren som byter din mätare.

Du borde hitta avtappningen i manualen till din VVB, om du inte har den kvar så finns den garanterat på Internet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.